Výstava představuje Ještěd a další práce jeho autora

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
30.03.2006 22:45
Exhibitions

PRAHA - Prezentace známého a oceňovaného televizního vysílače s hotelem na Ještědu spolu s dalšími realizacemi jeho autora Karla Hubáčka je součástí dnes zahájené výstavy v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Při vernisáži dostal jeden z nejvýznamnějších českých architektů, který ovlivnil několik generací dalších tvůrců, Poctu České komory architektů za rok 2005. Hubáčkův Ještěd od podzimu patří jako jediná moderní stavba mezi národní kulturní památky a aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

Ještěd pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získal v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává i způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory Ještěd. Časopis Architekt hotel na základě ankety mezi domácími odborníky označil za Stavbu století.
První část výstavy o Ještědu připravil fotograf Jiří Jiroutek, který sestavil unikátní fotografickou publikaci nazvanou Fenomén Ještěd. Ještě před ní připravil na objednávku liberecké radnice kalendář s fotografiemi vysílače, který měl upozornit na výjimečnost Ještědu i na to, že stavba chátrá a potřebuje generální opravu.
Pro výstavu Jiroutek shromáždil i další unikáty, jež ke stavbě patří. Je to hlavně původní model Ještědu. Vystavovat se bude i zrestaurovaný kavárenský nábytek od architekta Otakara Binara, kterého je již jen pár kousků. Návštěvníci uvidí i návrhy skleněných plastik Stanislava Libenského či původní jídelní servis a nápojové sklo zapůjčené sklářem Karlem Wunschem, který soupravu určenou jen pro Ještěd navrhoval. Předměty jsou unikátní, neboť ještědská výbava byla pár týdnů po otevření hotelu a restaurace rozkradena. Ještěd se stavěl mezi lety 1966 a 1973.
Součástí výstavy jsou i filmy dokumentující vznik unikátní stavby, která je co do geometrického tvaru rotačním hyperboloidem. Kurátorem druhé části expozice, která mapuje ostatní tvorbu architekta Hubáčka, je Petr Kratochvíl. Připravil i katalog, který vydává Česká komora architektů.
Výstava by se měla v roce 2008 reprízovat v Londýně, kde se chystá expozice o architektuře za železnou oponou v době studené války. Další zastávky výstavy plánuje Jiroutek v Německu a Rakousku.
Letos dvaaosmdesátiletý Hubáček založil v roce 1968 liberecké sdružení architektů SIAL, uplatňující technické inovace, nové hmoty a konstrukce jako důležitý komponent architektonického výrazu. Byl také iniciátorem založení Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

Foto: Petr Jedinák (www.jedinak.cz)
0 comments
add comment

Related articles