Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava představuje Ještěd a další práce jeho autora

PRAHA - Prezentace známého a oceňovaného televizního vysílače s hotelem na Ještědu spolu s dalšími realizacemi jeho autora Karla Hubáčka je součástí dnes zahájené výstavy v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Při vernisáži dostal jeden z nejvýznamnějších českých architektů, který ovlivnil několik generací dalších tvůrců, Poctu České komory architektů za rok 2005. Hubáčkův Ještěd od podzimu patří jako jediná moderní stavba mezi národní kulturní památky a aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.
Ještěd pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získal v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává i způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory Ještěd. Časopis Architekt hotel na základě ankety mezi domácími odborníky označil za Stavbu století.
První část výstavy o Ještědu připravil fotograf Jiří Jiroutek, který sestavil unikátní fotografickou publikaci nazvanou Fenomén Ještěd. Ještě před ní připravil na objednávku liberecké radnice kalendář s fotografiemi vysílače, který měl upozornit na výjimečnost Ještědu i na to, že stavba chátrá a potřebuje generální opravu.
Pro výstavu Jiroutek shromáždil i další unikáty, jež ke stavbě patří. Je to hlavně původní model Ještědu. Vystavovat se bude i zrestaurovaný kavárenský nábytek od architekta Otakara Binara, kterého je již jen pár kousků. Návštěvníci uvidí i návrhy skleněných plastik Stanislava Libenského či původní jídelní servis a nápojové sklo zapůjčené sklářem Karlem Wunschem, který soupravu určenou jen pro Ještěd navrhoval. Předměty jsou unikátní, neboť ještědská výbava byla pár týdnů po otevření hotelu a restaurace rozkradena. Ještěd se stavěl mezi lety 1966 a 1973.
Součástí výstavy jsou i filmy dokumentující vznik unikátní stavby, která je co do geometrického tvaru rotačním hyperboloidem. Kurátorem druhé části expozice, která mapuje ostatní tvorbu architekta Hubáčka, je Petr Kratochvíl. Připravil i katalog, který vydává Česká komora architektů.
Výstava by se měla v roce 2008 reprízovat v Londýně, kde se chystá expozice o architektuře za železnou oponou v době studené války. Další zastávky výstavy plánuje Jiroutek v Německu a Rakousku.
Letos dvaaosmdesátiletý Hubáček založil v roce 1968 liberecké sdružení architektů SIAL, uplatňující technické inovace, nové hmoty a konstrukce jako důležitý komponent architektonického výrazu. Byl také iniciátorem založení Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

Foto: Petr Jedinák (www.jedinak.cz)
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 30.03.06 22:45
Návštěvnost: 8636 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.