Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava architekta Radko Květa v Mikulově
Zámek, 25.8. – 31.10. 2011
Ještě to není ani rok od poslední brněnské výstavy autora v Galerii na Orlí ulici, kde prezentoval architektonické počítačové kreace - něco mezi architekturou a výtvarnem. Tentokrát se představuje v Mikulově na zámku. Není to náhoda, neboť klíčovou roli mezi exponáty představuje architektonický návrh na archeologický park v nedalekém Pavlově. Bohužel, pouze jako projekt, neboť "osvícené " hlavy, tento skvělý, espritem a jedinečností sršící a s evropskými archeologickými muzei a parky zcela srovnatelný koncept, odmítly. Patrně pro jeho avantgardnost, skutečně nemá sedlové střechy s červenou pálenou krytinou, není to lidová architektura, je to bytostně soudobé architektonické dílo. Je inovativní v přístupu k poznávání archeologie, je mladé, expresivní, ostatně tak jako ta nejlepší autorova tvorba, zajisté by se stal lákadlem, jistě by vyvolal kontroverzní reakce v naší kulturně hnijící společnosti, ale byl by konečně skutečnou architektonickou lahůdkou v balastu zdejších archeologických muzeí a parků s provizorními boudami a lávkami. Shodou okolností jsem měl možnost nedávno navštívit archeologické muzeum v portugalském údolí CÔA ( architekti Camilo Rebelo & Tiago Pimentel, 2009), kde byly nalezeny skalní rytiny až 25 000 let staré, původně zde měla  vzniknout  přehrada, místo toho se lokalita, jedna z největších se skalními pravěkými rytinami na světě, stala předmětem ochrany UNESCO a zrodilo se  jedinečné muzeum, které by zdejší "ochránce" kultury i krajiny muselo strašit každou noc z poklidného zápecnického spánečku. Ale zpět k výstavě, kromě klíčových exponátů, vážících se k archeologickému parku v Pavlově a k dalším projektům a realizacím ateliéru, Radko Květ předvádí i ukázky z již zmíněné loňské výstavy - něco mezi výtvarnem a architekturou, aneb architektonické prezentace jako výtvarný záměr, mnohdy s unikátními technologickými postupy, např. počítačové tisky a fotografie na plátně. Závěr malé, ale jistě inspirativní výstavy pak tvoří skutečně volná tvorba "nedělního" malíře a výtvarníka, hledače, provokatéra, osobitého vášnivého člověka, který nezapře živočišný zájem o krásu ženského těla, ale i krásu architektury a krajiny.
Výstavu lze také chápat jako dárek, který si autor dává ke svým sedmapadesátinám, byť dárek v podobě realizovaného díla - archeologického parku v Pavlově by byl jistě nejsladší. Není ovšem všem dnům konec…
Karel Doležel

Autor: Tisková zpráva, 23.08.11 01:00
Návštěvnost: 6242 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.