Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostrava vyzývá architekty, vypsala mezinárodní soutěž

Ostrava, která je se svými 315.000 obyvateli třetím největším městem České republiky, se rozhodla dát Evropě najevo, že je pro lidi městem přitažlivým a zajímavým, disponuje prostředím nezvyklé krásy, kde se evropská historie setkává s téměř futuristickou perspektivou. Přihlásila se do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2015, postoupila do finále a současně vyhlásila mezinárodní veřejnou – kombinovanou urbanistickou soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě, jehož obnova a přeměna je symbolickým jádrem kandidátského projektu. V této souvislosti vyzvala k účasti v soutěži pět světoznámých architektonických ateliérů: OMA/AMO/REM KOOLHAAS (Holandsko), HERZOG&MEURON (Švýcarsko), BIG (Bjarke Ingels Group, Dánsko), FOA ( Foreign Office Architects, Velká Británie) a SANAA KAZUYO SEJIMA+RYUE NISHIZAWA (Japonsko). Soutěž, která začíná 1. února a končí 31. května 2010, je bezesporu velkou výzvou i pro naše architekty a po delší době i velkou příležitostí k utkání se zahraniční konkurencí.

Území, které je předmětem soutěže, představuje plochu ve výjimečné poloze, v přímé návaznosti na historické jádro a soutok řeky Ostravice a Lučiny. Od soutěžního návrhu se očekává, že zhodnotí charakter území, posílí jeho vztah k centru města, k řece, propojí oba břehy, navrhne nové pěší komunikace, soustředí stávající budovy do fungujícího celku, rozmístí nové a vytvoří tak pro veřejnost přitažlivé kulturní centrum Ostravy. Předpokládá se, že nové budovy budou navrženy na základě výsledků mezinárodních architektonických soutěží s tím, že jejich výstavba bude realizována postupně v souladu s možnostmi města.

"Éra těžkého průmyslu končí", říká primátor města ing. Petr Kajnar, "a změna zasahuje všechny vrstvy života na Ostravsku. Kulturní rozvoj města hraje při přechodu k postindustriální ekonomice klíčovou roli. Město se dvěma univerzitami a mnoha uměleckými institucemi má bohatou kulturní minulost i přítomnost. Mohlo by svou kulturu ještě posílit: zlepšit nejen kulturní infrastrukturu, ale i přístup ke kultuře. Ostrava je město velkých šancí, ale potřebuje změnu. Černá louka, nabízí fakticky i symbolicky zlomový bod v transformaci města".

O vítězi urbanistické soutěže rozhodne porota, jejímž předsedou byl zvolen uznávaný český architekt Josef Pleskot. Výsledky soutěže budou oznámeny v červnu 2010. Regulérnost soutěže schválila Česká komora architektů.

Podrobnější informace a soutěžní podmínky jsou k dispozici na webových stránkách Společnosti Petra Parléře (www.cenapp.cz), která je pověřena organizací soutěže.
Zdroj: Společnost Petra Parléře
Vložil: Tisková zpráva, 01.02.10 10:10
Návštěvnost: 8861 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.