Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Liberecká galerie má cenu za novostavbu v historickém prostředí

Praha - Cenu Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí dnes dostal depozitář Oblastní galerie v Liberci, který vyrostl v sousedství tamních městských lázní. Samotné lázně z roku 1902 se po dvouleté rekonstrukci změnily na galerii výtvarného umění, otevírat se bude už 26. února. Depozitář navrhl tým, který tvořili Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda, Jana Hlavová a Filip Horatschke.
    "Městské lázně stojí v jedné z nejkrásnějších čtvrtí České republiky, vzniklých v éře pozdního historismu a rané secese na přelomu 19. a 20. století," uvádí členové klubu. I když stavba lázní je formálně bohatou architekturou, autoři depozitáře se rozhodli pro přísnou formu jednoduchého hranolu. "Zvolili však pro tento strohý tvar správné měřítko a správně ho též umístili do uliční čáry, vzdor jiným úvahám, které doporučovaly depozitář jakoby schovat do hloubky pozemku," říká předseda poroty Rostislav Švácha.
    Klub Za starou Prahu dnes vyhlásil vítěze ceny podesáté. Soutěží chce mimo jiné přispívat k dialogu mezi památkáři a architekty, jejichž úsilí někdy zdánlivě podle obecně sdíleného názoru jde proti sobě. Klub oceňuje stavby, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.
    Cenu může dostat autor stavby z celé republiky, nikoliv jen z Prahy. Porotu ceny tvoří 21 členů výboru klubu, který si říká Domácí rada. Letos rada diskutovala o 12 stavbách, do finále se jich dostalo šest. Nominaci mělo také Divadlo na Orlí v Brně, rodinný dům s ordinací v Holešově, Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži, polyfunkční dům v Mohelnici a dostavba hotelu Arigone v Olomouci.
    V letošním ročníku převažovaly stavby z Moravy; Čechy ve finále reprezentoval vítězný Liberec, Praha neměla žádné zastoupení. "Třebaže stavební výroba v České republice prochází krizí, na počtu uchazečů o cenu to znát nebylo. V architektonickém řešení staveb pro historické prostředí, respektive těch zdařilých, se asi neobjevily žádné výrazně nové trendy, ale v rámci těch zavedených si architekti počínají invenčně a nápaditě," konstatuje Švácha.
    Historická budova lázní v Liberci byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Rekonstrukce budovy a dostavba depozitáře stály 360 milionů korun a z velké části je zaplatily evropské fondy. Oblastní galerie v Liberci se do nových prostor stěhuje po 60 letech. V novém sídle získá mimo jiné víc výstavních prostor.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 18.02.14 20:50
Návštěvnost: 3738 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.