Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
VI. Cena Bohuslava Fuchse - vítězné projekty

Radka Vilímková, Martin Kůs; 4.ročník
Nové sídlo – MAKOVICE

vedoucí práce: Ing. arch. Jan Mléčka, Ing. arch. Jiří Marek

Náplní ateliéru bylo řešení problematiky současné vesnice. Otázka jejího vzniku a následné udržitelnosti. První fáze spočívala v podrobné analýze soudobé vesnice, ke které máme nějaký citový vztah - Včelákov. Hlavní důraz byl kladen na pozice domů, komunikaci a celkové vztahy místních obyvatel jak v historickém, tak i v soudobém měřítku.
Získané informace a následné analýzy byly podkladem pro vytvoření nového sídla – Makovic. Uplatnili jsme tři základní faktory – vztah, místo a architekturu. Dále pak delší časový horizont utváření a komunitní společnost. Naším cílem bylo zajištění životaschopnosti vesnice po dalších 700 a více let.
Veronika Ševčíková, Luděk Šimoník; 3.ročník
Obnova měst – Stadterneuerung – Boskovice

vedoucí práce: doc. Ing. arch. Karel Havliš, Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal Krištof

Problémy

Židovské čtvrtě po celé Evropě charakterizují stejné problémy. Ty jsou z velké části způsobeny historickými okolnostmi a celkovým názorem nežidovských občanů na židovskou kulturu.
Problémy bývalého židovského města v Boskovicích se týkají především definice míst. S událostmi 2. světové války byly ztraceny tradice židovského národa a místa využívaná těmito občany ztratila, vzhledem k rozdílnosti jednotlivých kultur, svou funkci. Tento problém ještě více prohloubily necitlivé zásahy, nejen v době komunismu.
Strategie projektu se zaměřuje na 5 nejvýraznějších míst, která charakterizují problémy židovské čtvrtě v Boskovicích: monofunkčnost, volné parcely, proluky a místa bez definice, nepřístupnost parku.

Strategie
Samotný projekt je řešen ve fázích, v časovém sledu od impulsu až po důsledek.
V jeho průběhu se postupně aktivují řešená místa,  jenž mají svůj další postupný vývoj. Důsledek  jejich vývoje vede k funkčním aspektům, jenž jsou podmínkou prosperity čtvrtě a zárukou její obnovy a udržitelnosti, jejichž získání je cílem projektu.
Bc. Petr Štukheil; 5.ročník
5 smyslů v architektuře – Mestká tržnice Brno

vedoucí práce: prof. Ing. arch. Ivan Koleček
konzultant Ing. arch. Lukáš Pecka

„Architektura je definována prostorem, prostředím s atmosférou.
Svět i architekturu vnímáme lidskými smysly, zrakem, sluchem, hmatem, čichem a chutí.
Pět projektů s důrazem na vnímání krajiny, města, domu, zjednodušeně prostorů našeho bytí, budou postupnou prací ateliéru.“

 prof. Ing.arch. Ivan Koleček

Chci definovat prostor, ve kterém se bude střídat tma a ticho s ranní záplavou světla a živelným ruchem prodeje místních produktů uvolňující množství vůní i chuťových vjemů. Dokonce i náhlý klid zavřené tržnice má svoji specifickou vůni. Mělo by se jednat o prostor, který nebude konkurovat organice, různorodosti a velikosti ochutnávaných plodin. Naopak bude stát na pozadí a v kontrastní poloze. V měřítku města a jeho okružní třídy, s jasně definovanými hranami a plochami. Nabízí se srovnání s bedýnkou na ovoce. Tržnice je bedýnkou a jednotlivé prodejní stánky ovocem. Přejdeme-li do další vrstvy, stánek, jenž byl ovocem, se najednou stává bedýnkou a prodávané ovoce už je samo sebou. A tržnice? Ta jen tvoří schránku, která nikterak nepoutá pozornost a vytváří pouze příjemné prostředí. Vše je v rovnováze. (krátký úryvek z eseje o čichu a chuti)

Zdroj: SOFA / Nina Ličková
Vložil: Tisková zpráva, 25.01.14 14:45
Návštěvnost: 3977 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.