Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Libereckou knihovnou prošly za deset let miliony lidí

Největší slabinou budovy je její energetická náročnost. Vytápění a osvětlení stojí zřizovatele každý rok obrovské peníze.
Liberec - Krajská vědecká knihovna v Liberci známá jako Stavba smíření slaví deset let od svého otevření. Za tu dobu prošly unikátní stavbou ze skla a betonu miliony lidí. Denně služeb knihovny využijí více než 2000 lidí, řekla dnes ČTK ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. U příležitosti oslav dnes měli návštěvníci možnost nahlédnout i do míst, kam se běžně nedostanou, jako je zázemí knihovny nebo třeba knihařská dílna.
    Knihovna u příležitosti výročí představila také své vzácné tisky a archiválie, které jsou běžně ukryté v klimatizovaném trezoru. Knihovna má na 2000 takových vzácných knih. "K nejcennějším určitě patří prvotisk kroniky z 15. století a také vzácná kniha o templářích, kterou jsme před několika lety získali z Vatikánu," poznamenala ředitelka.
    Stavba nové knihovny začala v roce 1996. Dvanáctipodlažní komplex ze skla a kovu stál včetně vybavení téměř 520 milionů korun. Z velké části ho zaplatil stát. V rámci programu přeshraniční spolupráce Phare na něj přispěla i Evropská unie, česko-německý Fond budoucnosti a německá a švýcarská vláda. Budova vyrostla na místě, kde stávala židovská synagoga, kterou vypálili nacisté. Projekt zaštítili tehdejší český prezident Václav Havel a bývalý německý prezident Roman Herzog. Stavba navržená architektem Radimem Kousalem z ateliéru SIAL získala v roce 2001 titul Stavba roku.
    Deset let provozu ukazuje, že byla knihovna postavena velkoryse a s dostatečnou rezervou, aby umožnila další růst knižních fondů, které už dnes čítají na 1,3 milionu korun. Knihovna má v České republice největší oddělení pro děti a mládež a nejbohatší archiv takzvaných sudetik. "Největší slabinou budovy je zřejmě její energetická náročnost, vytápění a osvětlení nás stojí obrovské peníze," poznamenala Konvalinková. Jinak ale budova slouží Liberci dobře a obyvatelé i  návštěvníci města už ji přijali za svou. O tom svědčí rostoucí návštěvnost i  počet registrovaných čtenářů, jichž je přes 25.000.
Autor: ČTK, 12.11.10 18:25
Návštěvnost: 3594 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.