Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
ČKA vyzvala k většímu využívání architektonických soutěží

Praha - Z 1800 veřejných zakázek na pozemní stavby za poslední rok jich bylo jen 20 uzavřeno architektonickou soutěží. Podle názoru České komory architektů (ČKA) by přitom v porovnání s okolními státy mělo z  architektonických soutěží vzejít 40 až 60 zakázek ročně. Novinářům to dnes sdělil člen představenstva ČKA Jan Sapák.
    "Veřejné architektonické soutěže skomírají v naší společnosti na úbytě a přitom je to jeden z  nejefektivnějších způsobů, jak tyto úkoly zadávat," uvedl Sapák. Představitelé ČKA zaslali dopisy zástupcům 20 politických stran, ve kterém informují o situaci ve veřejných zakázkách. Zároveň krajským hejtmanům navrhují návštěvu, během které je seznámí s principy architektonických soutěží. Mimo jiné chtějí poopravit názory některých investorů, podle kterých architektonická soutěž stavbu zdrží a prodraží.
    Architektonickou soutěž by si podle komory zasloužila například výstavba soudních budov, jak dokazuje případ Justičního paláce v Brně. Jeho stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila.
    Komora připouští, že bez ohledu na výsledek architektonické soutěže se často staví podle pořadavků investorů. "Vítězství v soutěži neznamená automatické zadání zakázky," podotkl Sapák. Jako příklad může sloužit stavba ostravské Moravskoslezské vědecké knihovny známé jako "Černá kostka", jejíž projekt i přes vítězství v soutěži neuspěl. Moravskoslezský kraj se rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Na podporu původního projektu vznikla petice. "Jedná se o nekalý přístup k výsledkům soutěže," míní sekretář ČKA Jiří Plos.
    Podle ČKA je architektonická soutěž osvědčeným nástrojem, jak mobilizovat nejlepší lidské schopnosti a zamezit korupci a klientelismu. Také upozorňují na její dlouholetou tradici sahající do 15. století, kdy zakázku na dveře a kopuli dómu Santa Maria del Fiore ve Florencii získal v soutěži do té doby neznámý tvůrce Filippo Brunelleschi.
    V České republice se například díky architektonické soutěži uskutečnila stavba Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Stejným způsobem vznikla řada budov velvyslanectví v zahraničí, nyní je například vypsána veřejná soutěž na stavbu ve Washingtonu. Ve světě pak díky soutěžním návrhům vznikla stavba Opery v  Sydney nebo Centre Pompidou v Paříži.
Zdroj: Roman Jireš
Vložil: ČTK, 18.08.09 14:50
Návštěvnost: 5521 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
čím méně, tím lépe Václav 20.08.09 06:06
logické doplnění Václav II 20.08.09 13:44
to: Václav Sébastien 20.08.09 14:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.