Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Ostravě vznikla petice za výstavbu původní vědecké knihovny

Ostrava 16. června (ČTK) - V Ostravě vznikla petice na podporu původního projektu Moravskoslezské vědecké knihovny, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže. ČTK o tom dnes informoval člen petičního výboru a výtvarník Jaroslav Němec. Moravskoslezský kraj se před několika dny rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková dnes ČTK řekla, že kraj se k vzniklé petici vyjádří nejdříve na středeční tiskové konferenci.
   Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo podle původního projektu, který vznikl za krajské vlády ODS a KDU-ČSL, stát zhruba 1,5 miliardy korun. Nové vedení kraje v čele s ČSSD a KSČM nyní chce, aby náklady na vybudování knihovny nepřesáhly 850 milionů korun, což bude jedna z podmínek při výběru dodavatele.
   Knihovna měla mít původně podle architektonického návrhu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře podobu černé prosklené kostky. "Daný projekt považujeme za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením," vysvětlil Němec.
   Dodal, že iniciátoři petice budou požadovat, aby kraj odvolal své zamítavé rozhodnutí k realizaci stavby podle původního projektu. Petici je nyní možné podepisovat na webových stránkách www.cernakostka.cz. Její iniciátoři chtějí s výsledky petice seznámit nejen kraj, ale i město, ministerstvo kultury nebo Evropskou komisi, která na původní projekt schválila dotaci ve výši 600 milionů korun. Tyto peníze chce kraj nyní využít v oblasti zdravotnictví a školství. Výstavbu knihovny chce totiž financovat pouze s pomocí státní dotace a krajského rozpočtu.
   Knihovna se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Někdejší vedení kraje tvrdí, že jejich nástupci mohli novou soutěž na výstavbu knihovny už dávno vypsat, což nyní požadují i členové petičního výboru. "Požadujeme, aby krajský úřad vypsal výběrové řízení na dodavatele stavby a aby v nejkratším možném termínu zahájil její realizaci," dodal Němec.
   Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Kraj chce novou knihovnu v levnější variantě vybudovat do roku 2014. Moravskoslezská vědecká knihovna nyní sídlí v najatých prostorách Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru 1000 lidí.
Zdroj: Martina Helánová
Vložil: ČTK, 16.06.09 14:10
Návštěvnost: 6481 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
OPRAVDU KVALITA? A KDE JE MORÁLKA? de ardoise 18.06.09 14:51
Kvalita? Martin 18.06.09 21:38
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.