Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno požádá Evropskou unii o peníze na zpřístupnění kostnice

Brno - Brněnská radnice nejpozději za několik týdnů požádá Evropskou unii o dotaci na zpřístupnění unikátní kostnice pod Jakubským náměstím a kostelem svatého Jakuba v centru města. Radní doufají v to, že z bruselských fondů získají co největší část z předpokládaných nákladů, které činí 37,5 milionu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.
    Brněnská kostnice, objevená teprve v roce 2001, patří k největším podzemním pohřebištím v Evropě. Mohla by se stát turistickou atrakcí, věří Žára. O dokončení rekonstrukce a zpřístupnění jednala radnice několik let se svatojakubskou farností, jež se původně pokoušela získat peníze z takzvaných norských fondů. Nyní obě strany našly shodu, díky níž opravy zaštítí a zorganizuje magistrát.
    Kostnice je už několik let zčásti zrekonstruovaná. Opravena je část pod Rašínovou třídou a Jakubským náměstím. Další, rozsáhlejší část kostnice se nachází pod chrámem. Problémem je vstup do podzemí. Nyní se lidé musejí do katakomb spouštět otvorem, který připomíná kanálovou vpusť. Proto také není kostnice přístupná veřejnosti. Po opravách budou lidé dovnitř vcházet mnohem pohodlněji.
    Podle znalce brněnského podzemí Aleše Svobody obsahuje kostnice desetitisíce kosterních pozůstatků ze zrušeného hřbitova, který kdysi kostel obklopoval. Hřbitov byl u svatého Jakuba už ve 13. století a pohřbívat se na něm přestalo až v 18. století. Tehdy patrně lidé kostry vykopali ze země a přenesli je do kostnice. Další pozůstatky tam možná v raném novověku začali svážet z jiných zrušených pohřebišť.
    K odkrytí kostnice přispěla v roce 2001 náhoda. Při úpravách povrchu náměstí narazili dělníci na klenbu a zeď, za níž se skrývaly prostory zaplněné až po strop starými kostmi. I nyní, když jsou chodby a síně dobře osvětlené, mají citliví lidé při návštěvě podzemí stísněné pocity. Podle mnoha kostí, například proražených lebek, mohou i laici usuzovat na příčinu úmrtí dávných obyvatel města. Znalci však podle zabarvení kostí poznají i oběti morových ran.
    Při opravách chodeb pod ulicí našli archeologové ještě chodbu, která vedla pod kostel do tří zapomenutých velkých síní, jež jsou také plné kostí. Podle brněnské radnice je svatojakubská kostnice druhá největší v Evropě.
Autor: ČTK, 09.03.09 18:55
Návštěvnost: 5333 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.