Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Vysočina má své krajské pracoviště Národního památkového ústavu

Jihlava - Od ledna má už i Vysočina své krajské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Vzniklo jako poslední v nově utvořených krajích. Své sídlo má v Telči na Jihlavsku, jejíž památková rezervace je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Do roku 2010 budou jeho zaměstnanci pracovat v provizorních podmínkách, pak se nastěhují do takzvaného Lannerova domu, jehož rekonstrukce přijde na asi 95 milionů korun, řekl dnes novinářům ředitel NPÚ Pavel Jerie.
    Hejtman Miloš Vystrčil připomněl, že na Vysočině připadá vůbec nejvíce památek na 1000 obyvatel v zemi, a to šest. Přiblížení státní správy si proto kraj podle něj zasloužil už dávno. Na obnovu kulturního dědictví kraj přispívá ročně desítkami milionů korun. V kraji je přes 3000 nemovitých památek a kromě muzejních sbírek více než 3300 movitých památek.
    Ředitelem nového územního pracoviště se stal třiačtyřicetiletý Libor Karásek, jenž kariéru zahájil na městském úřadě v jihočeských Slavonicích. Úřad má 49 zaměstnanců na hradech a zámcích a 29 míst na územním pracovišti. Ve své přímé správě má zámky v Telči, v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, hrad Lipnici na Havlíčkobrodsku a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Ten je spolu s památkovou rezervací v Telči a v Třebíči na seznamu Unesco.
    Karásek chce mimo jiné spolu s kastelány hledat možnosti zvýšení návštěvnosti památek. Otevřít by se více měly třeba pro akce neziskových organizací. Příští týden pak navštíví všech 15 pověřených městských úřadů, kde bude s odborníky diskutovat o spolupráci.
    "Já se konkrétně těším na to, že Jaroměřice budou blíže k tomu územnímu odbornému pracovišti, a že se stanou středem zájmu, že nebudeme na okraji, tak jak jsme byli pod Brnem," řekl ČTK kastelán zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou Radim Petr. Třeba ředitel brněnského pracoviště památku podle něj navštívil asi čtyřikrát, a to v doprovodu ministra, prezidenta a dvakrát přijel na koncert.
    Národní památkový ústav, který je odbornou organizací státu, vznikl po zrušení okresů v roce 2003 splynutím samostatných ústavů.
Autor: ČTK, 03.01.08 13:50
Návštěvnost: 5812 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... pp 04.01.08 13:35
ad... Jan Sommer (hlas z hnojiste) 04.01.08 14:31
poznámka k hlasu p. sommera tomáš Butta junior 07.01.08 12:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.