Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památník Lidice měl loni včetně Ležáků a Let rekordní návštěvnostLidice - Pietní místa, která spravuje Památník Lidice, navštívil v loňském roce rekordní počet lidí. Památky připomínající zvůli nacismu v Lidicích, Letech a Ležácích si prohlédlo přes 190.000 lidí, meziročně o čtvrtinu více. ČTK to na dotaz sdělila ředitelka památníku Martina Lehmannová.


Do Lidic minulý rok přijelo přes 158.000 návštěvníků, do Ležáků více než 22.000 a Lety navštívilo téměř 10.000 lidí. "Tato čísla se skládají z počtu osob, jež navštívily zdarma pietní území, a osob, které se vstupenkou zavítaly do některé z expozic nebo na výstavu Památníku Lidice," uvedla ředitelka. Do Lidic přijelo také více než 11.000 zahraničních návštěvníků, nejčastěji to byli podle Lehmannové lidé z Německa, dále Rakouska, Ruska, Velké Británie, Spojených států nebo Austrálie.

Velký zájem byl i o Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice, kam loni zaslalo svá díla 25.690 dětí z rekordních 83 zemí světa. "Ti všichni se museli seznámit s poselstvím Lidic, ale do celkové návštěvnosti je samozřejmě nezapočítáváme. Námět je každoročně volen ve spolupráci s Českou komisí UNESCO a v roce 2017 děti vytvářely díla na téma cestování," doplnila ředitelka. Mezinárodní porota vybrala na 1200 děl, která byla vystavena. Výstava je prezentována i v zahraničí. Do konce února mohou děti posílat svá díla pro aktuální ročník, jehož tématem je Voda (nad zlato).

V Lidicích minulý rok přibyly dvě nové stálé expozice. Jednou z nich je expozice v Lidické galerii s názvem Remember Lidice, která připomíná tragédii obce a kterou podle ředitelky vidělo přes 7000 lidí. Druhá expozice byla otevřena v rodinném domě č.p. 116, nese název Stavíme nové Lidice a připomíná osudy obce po roce 1945.

Na konci loňského roku byla v Lidicích zahájena i výstava Martina Homoly Domov můj - svědectví portrétu, která do dubna představuje portrétní fotografie pamětníků lidické a ležácké tragédie. "V tvářích přeživších najdeme obrovskou životní energii, díky níž překonali útrapy totalitních režimů a také nadhled, odpuštění a usmíření, jež jsou nutnou součástí života," dodala Lehmannová.

Letos jsou naplánovány investice do památníku v Ležácích, kde by měly být zahájeny restaurátorské práce na takzvaných hrobodomech - pomnících v místech zničených ležáckých domů. Největší změnou pro rok 2018 je převedení Památníku v Letech pod Muzeum romské kultury v Brně.
Autor: ČTK, 03.01.18 13:55
Návštěvnost: 397 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.