Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
ČR přispěje na Rajnišovu Českou věž v Izraeli

Praha - Téměř dva miliony korun poskytne česká vláda na stavbu rozhledny českého architekta v Jeruzalémě a zbudování pomníku českým obětem gulagů v Kazachstánu. Kabinet o tom rozhodl na svém pondělním jednání. Část z peněz se použije také na rekonstrukci hrobu plukovníka generálního štábu Vítězslava Rosíka v Etiopii.

Rozhledna podle projektu Martina Rajniše bude stát v bezprostřední blízkosti hradeb jeruzalémského Starého Města v nedávno vzniklém sídle Centra pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média. Má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele a sloužit jako prostor pro přednášky, workshopy a kulturní akce. Věž inspirovaná tvarem kaktusu bude slavnostně odhalena příští rok 28. října, v den stého výročí založení Československa. Česká republika přispěje na stavbu 1,4 milionu korun.

Téměř půl milion korun ze schválených peněžních darů je určen na vybudování pomníku k uctění památky Čechů, kteří prošli gulagy v celém bývalém SSSR. Podle odhadu pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů jde až o 25.000 občanů Československa.

Ministerstvo zahraničí v materiálu pro vládu uvedlo, že takový pomník české oběti dosud nemají v žádné postsovětské republice ani v Rusku. Diplomacie navrhuje postavit ho na místě bývalého pracovního tábora Spassk v Kazachstánu, kde už stojí obdobné památníky dalších 24 států, například Finska, Francie a Slovenska. "MZV vnímá vybudování památníku jako politické gesto, kterým chce dát najevo, že nezapomíná na oběti jednoho z nejbrutálnějších totalitních režimů v historii," uvádí se v materiálu.
Autor: ČTK, 14.09.17 08:20
Návštěvnost: 713 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.