Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
LOGIN  (permanent)
User:
Password:
Lost password?
New user registration
archiweb

SEARCH   in      
Výletní restaurace v Blatné má šanci stát se kulturní památkou

Město Blatná vlastní chátrající budovu na kopci Vinice na okraji města od roku 2004. Zamýšlelo ji prodat, proti prodeji se ale postavila část místních občanů. Bylo zahájeno řízení po prohlášení  stavby a zahrady kulturní památkou.

Domek s vyhlídkovou terasou a nárožní věžičkou se nachází na okraji města na kopci Vinice. Postavil ho v roce 1906 architekt Karel Fiala (1862-1939). Tento blatenský rodák působil za prezidenta Masaryka ve funkci stavitele Pražského hradu, spolupracoval s Josefem Mockerem, Kamilem Hilbertem, Jože Plečnikem i Pavlem Janákem. Vypracoval první stavebně historické průzkumy Pražského hradu i jiných historických staveb v Praze. V Blatné navrhl budovu školy, stavěl budovu radnice, okresního zastupitelství, záložny.

Vilu Fiala postavil Karel Fiala pro svého bratra Teodora, místního řezníka a hostinského. Domek se stal vycházkovým cílem obyvatel města, hrál se tu kuželník, pořádal ohňostroj. Později sloužil domek k rekreaci a postupně chátral. Od roku 2004 ho vlastní obec. Zakoupila jej společně s navazujícím lesem, ze kterého zamýšlí vybudovat lesopark. Domku se zahradou se naopak chtělo zbavit a v červnu 2016 vyhlásilo záměr prodeje.

Na historickou a památkovou hodnotu nemovitostí upozornil místní spolek navíc z.s. Navrhl městu alternativu prodeje spočívající v neziskovém využití místa. Chce z vily dobrovolnickými silami budovat zázemí pro vznikající lesopark, vyhlídku s občerstvením. Pro zahradu navrhuje postupné vybudování růžové zahrady, ve které bude prezentován odkaz Jana Böhma, pěstitele a šlechtitele růží, který za první republiky proslavil Blatnou po celém světě. Dnes tuto slavnou minulost město nijak nepřipomíná. Myšlenka spolku zaujala veřejnost a získala podporu nejen blateňáků, ale i přespolních. Nadace Via podpořila činnost spolku Rychlým grantem.

Záměr města nemovitosti prodat zvrátilo ale až zahájení řízení o prohlášení stavby a zahrady kulturní památkou na ministerstvu kultury. Město se rozhodlo vyčkat, jak toto řízení dopadne, zatím ale stále zastává názor, že se chce nemovitostí zbavit. Spolek navíc z.s. pokračuje v aktivitách na podporu zachování vily v majetku obce a jejího postupného zpřístupňování pro veřejnost. Kromě dobrovolnického sběru odpadků a kulturního programu v komunitním centru navazuje také spolupráci se studenty architektury, zahradnictví, místními lidmi a dalšími odborníky, kteří nabídli svou pomoc na realizaci projektu.

Pokud získají i podporu vedení města, bude mít Blatná šanci získat v nový lákavý turistický a vycházkový cíl.

Plánované akce:
neděle 26. 2. 15:00 Architekt Karel Fiala, přednáška, Kavárna Komunitn centrum, Blatná
sobota 18. 3. 15:00 Rozárium v Blatné, přednáška a debata, Kavárna Komunitní centrum, Blatná
neděle 23. 4. 15:00 Nový život památek, debata, Kavárna Komunitní centrum, Blatní

> www.vilafiala.cz
> www.facebook.com/krckovnablatna/
Source: navíc z.s.
Added by: Tisková zpráva, 21.02.17 09:25
Attendance: 1154 readers
Share: 
Send link to this page by email
Your name Your e-mail address
Message
Addresses  (comma separated)
Comments
Subject Author Date
show all comments add comment
Job find
Actuals
Event calendar
arrow
January 2018
arrow
Daily news
e-SHOP
BLOG - last articles
Last comments
BLOG - last comments
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
All materials shown on this web site are subjected to copyright (No.121/2000 Sb.). Any publication or distribution of the content is forbidden without a written consent of the provider.
archiweb.cz uses news agency reports of ČTK, which stipulates all copyright. Any publication or distribution of the content from ČTK sources is forbidden without a written consent of ČTK.