Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zlínský kraj se bude podílet na obnově věznice v Uh. Hradišti

Zlín - Zlínský kraj se bude účastnit obnovy bývalé věznice v Uherském Hradišti. Zastupitelé dnes schválili účast hejtmanství na memorandu o spolupráci ohledně budoucího využití objektu. Kraj je připraven spolupracovat na vybudování budoucího muzea totalitních režimů. Stejný zájem má i Uherské Hradiště, které podle starosty a krajského zastupitele Stanislava Blahy (ODS) bude memorandum teprve projednávat.

Mezi signatáři memoranda mělo být původně i ministerstvo financí, podle Blahy mezi partnery nakonec nebude. Memorandum by měla podepsat ministerstva kultury a spravedlnosti, uherskohradišťský okresní soud, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a zmíněná uherskohradišťská radnice a Zlínský kraj. Pro účast v něm hlasovali všichni přítomní krajští zastupitelé s výjimkou tří komunistů, kteří se zdrželi.

Memorandum vypracoval ÚZSVM po květnové návštěvě ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v Uherském Hradišti. Babiš při prohlídce věznice slíbil, že na rekonstrukci věznice peníze najde. Po opravě by zde měl být památník obětí komunismu a areál by se měl stát sídlem státních institucí v čele s okresním soudem, který věznici momentálně spravuje.

Ministerstvo spravedlnosti nedávno označilo objekt za nepotřebný. Okresní soud bude podle předsedkyně Hany Kurfiřtové po příslibu opravy věznice a jejího využití i pro soud souhlasit s převodem areálu na ÚZSVM. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na stamiliony korun, mluví se o částkách od 300 milionů po miliardu.

ÚZSVM by podle Babiše měl vyhotovit novou studii využití bývalé věznice, kde by se počítalo s umístěním institucí i s památníkem. Podle ministra financí by zdroj financování opravy mohl být znám do konce roku.

Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Známé se stalo hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století. Věznice sloužila svému účelu do roku 1960. V budově byly následně kanceláře a sklady, potom byla prázdná a chátrala.

Další záměry využití se neuskutečnily, a to včetně nápadu z 90. let minulého století, kdy se uvažovalo o obnovení věznice a vzniku justičního areálu. Budovu se pak pokusila od ministerstva získat zpět radnice, ale neúspěšně. Objekt nyní spravuje okresní soud, který jeho část využívá k uskladnění spisů.
Autor: ČTK, 29.06.16 17:30
Návštěvnost: 1478 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.