Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Výstava Rietveld Price – Rietveldova cena v Galerii architektury
26. září – 15. říjen 2006
Komentář k výstavě pronese zástupkyně architektonického centra AORTA Mascha van Damme na derniéře výstavy v pátek 13.10.2006

Úvod
Rietveldova cena je udělována odbornou porotou jednou za dva roky vybranému architektonickému projektu v Utrechtu. Letos je tomu 15 let, co byla udělena první cena. Při příležitosti tohoto výročí se ´Nadace Rietveldova cena´ (Stichting Rietveldprijs, pozn. překl.) rozhodla uspořádat souhrnou výstavu o nominovaných a vítězných budovách všech osmi ročníků, kdy byla tato cena udělena. Organizace této výstavy se chopilo utrechtské architektonické centrum Aorta. Výstava bude od poloviny září po jeden měsíc k vidění v galerii v Brně, partnerského města Utrechtu, a v listopadu a prosinci v sídle centra Aorta.

Cíl Organizačního výboru Rietveldovy ceny
"Nadace Rietveldova cena" byla založena v roce 1990 s cílem podpořit otevřenou diskusi o zastavěném okolí. Jednou za dva roky uděluje prestižní Rietveldovu cenu jednomu z projektů vykonanému ve městě Utrecht. Rozhodujícími kritérii pro její získání je jak kvalita samotného projektu tak přínos městu a jeho využití. Vybraný projekt musí být vzorným příkladem zlepšení kvality zastavěného okolí. Z tohoto pohledu mohou cenu získat jak soukromé stavby tak i zásahy do městské výstavby či zeleně. Na podporu otevřené diskuse doprovází udělení ceny také několik dalších aktivit, například vydání publikace a výstava.

Porota
Vítěz této utrechtské architektonické ceny je určen nezávislou porotou, jejíž odborní porotci mají od nadace za úkol ohodnotit nominované projekty. Nadace sestavuje vždy jinou porotu.

Vítězové
V "Den architektury" jsou vybrané návrhy příslušnými projektanty prezentovány porotě i veřejnosti. Poté porota zasedne a určí nominace, které se budou o Rietveldovu cenu ucházet. V listopadu ji pak získá celkový vítěz.
V minulosti byla cena udělena několika renomovaným architektům. Mezi vítězi byli například Mart van Schnijdel za obytný dům na náměstí Pieterskerkhof, Koen van Velsen za návrh Univerzitního muzea a Rem Koolhaas za projekt Educatorium (budova stojící na utrechtském univerzitním kampusu De Uithof, pozn. překl) . V roce 2001 se Rietveldova cena dostala do zahraničních rukou: získala ji díky rekonstrukci a renovaci radnice společnost EMBT Arquitectes Associats.

Cena veřejnosti za architekturu Spojených národů
Široká veřejnost může jakýkoliv z návrhů nominovat na Cenu veřejnosti za architekturu. Vybraným projektům je věnována jedna strana v deníku Algemeen Dagblad (nizozemské regionální deníky formátem srovnatelné s českými Deníky Bohemia a Moravia, pozn. překl.), kde je u každého z projektů fotografie, takže se čtenáři mohou sami přesvědčit o nejlepším návrhu. Lidé mohou hlasovat pro budovu či projekt, který považují za nejkvalitnější, a tím se postarat o to, že právě jejich oblíbený návrh bude nominován na Cenu veřejnosti Spojených národů za architekturu.

Výstava
Návštěvníci výstavy mohou také hlasovat pro svou oblíbenou budovu. V ´Den architektury´ a v následujících týdnech mohou být projekty k vidění při příležitosti výstavy na radnici či v centru Aorta. Širší nformace o projektech jsou prezentovány formou fotek, obrázků, popisků a maket. Přímo na místě je možno vyplnit hlasovací formulář a vhodit jej do připravené hlasovací schránky.

Publikace
Poté, co jsou známi vítězové, je vytvořena publikace s vítěznými objekty ohodnocenými porotou. O vyfotografování daných návrhů je při tvorbě každé z těchto publikací požádán uznávaný fotograf architektury. Tyto fotky jsou pak zveřejněny a tvoří základ výstavy.

Z nizozemského originálu přeložil Marek Fišer
Zdroj: Galerie architektury Brno
Vložil: Tisková zpráva, 10.08.06 10:00
Návštěvnost: 7899 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.