Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha chce změnit plánovaní rozvoje města, to současné je špatné

Praha - Vedení hlavního města chce změnit současný systém plánování rozvoje města, ten současný je špatný. Plánuje vytvořit post poradce pro urbanismus a architekturu, změnit fungování Útvaru rozvoje hlavního města (ÚRM) a magistrátního odboru územního plánu a začít pracovat na jakýchsi pravidlech hry. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro územní plán Josef Nosek (ODS).
     Podle Noska není město v přístupu k plánování rozvoje aktivní. "Současný stav, kdy město čeká, až jednotlivé subjekty připraví své projekty, a pak k nim vydává pouze svá stanoviska je pasivní. Naše neschopnost udržet územní plán bez tisíců změn městu škodí. Bezcílnost a bloumání na poli urbanismu vede k bezvládí, chaosu a špatným výsledkům, ze kterých nakonec tratí všichni," řekl Nosek.
     Podle Noska i odborníků a architektů je změna přístupu nevyhnutelná. To dnes na tiskové konferenci potvrdili i architekti Josef Pleskot, Jakub Fišer a Pavel Hnilička, které město přizvalo do skupiny nazvané Vize 2050. Ta by měla městu při změně systému pomáhat.
     Praha chce do konce roku změnit fungování magistrátního odboru územního plánu a Útvaru rozvoje hlavního města tak, aby se odstranila duplicita a plánovaní se zrychlilo a zjednodušilo. V současnosti se totiž například k návrhům na změnu územního plánu vyjadřují jak magistrátní úředníci, tak lidé z ÚRM. Podle Noska část lidí z ÚRM přejde na odbor územního plánu. ÚRM bude i nadále zpracovatelem územního plánu, zásad územního rozvoje a bude se věnovat digitalizaci dat.
     Dále chce Praha vytvořit post poradce pro architekturu a urbanismus, kterým by se měl stát uznávaný odborník. Poradce by měl být spjat s Noskem a pražským primátorem, ale neměl by být závislý na politickém vedení města. "Slibuji si od něj schopnost dokázat uvažovat v souvislostech a udržet si nadhled při řešení problémů," uvedl Nosek. Podle architekta Pleskota nebude snadné takovou osobnost najít. "Ale jestli se to podaří, bude to něco fantastického," poznamenat Pleskot.
     Společně s odborníky by Praha ráda vypracovala také jakési memorandum nebo prohlášení, které by shrnovalo to, co Praha znamená a jak by se měla vyvíjet.
     Odborníci Prahu dlouhodobě kritizují za to, že nemá žádnou koncepci rozvoje a podléhá tlaků lobbistů a developerů. Tvrdili rovněž, že dosavadní rozvoj byl veden hlavně krátkodobými a individuálními zájmy politické reprezentace. Založili proto iniciativu Za novou Prahu a vyzvali pražské zastupitele k debatě.
Zdroj: Šárka Dvořáková
Vložil: ČTK, 02.09.11 16:20
Návštěvnost: 5994 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Praha chce? Tomáš Vích 02.09.11 20:36
... Daniel John 02.09.11 22:56
re Daniel John Vích 03.09.11 11:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.