Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce památkově chráněné vily v Brně
Rekonstrukce památkově chráněné vily v Brně

Opětovné navrácení historicky cenných budov do života bývá obvykle náročné v rámci návrhu, technického řešení i ve smyslu navazujících úředních úkonů. Je logickou spoluprací architekta, stavební firmy a orgánů státní správy, zejména institucí pro výkon památkové péče. Příkladem dobré a prospěšné spolupráce je rekonstrukce památkově chráněné vily v Brně, jejímiž autorkami jsou ing. arch. Vlasta Loutocká a ing. arch. Zdenka Softičová z projekčního ateliéru FORM ARCH v Brně.


Historie objektu

Řadový dvoupodlažní dům byl postaven na přelomu 19. a 20. století jako obytná rodinná vila. Je výraznou novorenesanční architekturou poznamenanou severskou a francouzskou renesancí, zapsanou do Seznamu movitých kulturních památek.
Po desítkách let necitlivého zacházení v rukou státu vešel dům v roce 1999 do rukou soukromého investora, jež k následné rekonstrukci využil i stavebně-historického průzkumu.

Architektonické a dispoziční řešení

Jako první byly třeba vyřešit technické problémy včetně silného zavlhnutí základového i nosného zdiva do úrovně 1.NP a velké devastace interiérového vybavení.
Při řešení nové koncepce vily bylo záměrem autorů maximální zvětšení obytné plochy, prosvětlení celého domu, otevření objektu směrem do zahrady a umocnění historické hodnoty objektu pomocí jednoduchých nehistorizujících detailů z klasických přírodních materiálů.
Páteří domu zůstalo mramorové schodiště – dnes repasované, prosvětlené velkoplošným sedlovým světlíkem a dveřmi z čirého skla s pískováním.
Světlu, ať už dennímu nebo umělému, je v objektu věnována velká pozornost. Kromě základního osvětlení jednoduchými, elegantními tvary, je v domě použito přisvětlení ve formě podsvětlených nik v prostoru bazénu i podkroví či prosvětleného zábradlí.
Odvážným vyřezáním krovu zejména v prostoru věží a jeho doplněním skrytými táhly a přiznanou ocelovou konstrukcí došlo k vytvoření atraktivního půdního prostoru. Volný interiér, jež je dále zajímavě členěn galeriemi a vyvýšenými pódii, je využíván pro bytové či ateliérové účely.
Prosvětlení prostoru zajišťují sestavy střešních oken VELUX, v místnostech bez přístupu denního světla tubusové světlovody. Autoři osadili střešní okna tak, aby umožnili uživateli důmyslné průhledy na střešní věžičky a do zahrady. Ta byla samozřejmě také předmětem rekonstrukce. Kromě využití vzrostlých stromů a drobné architektury vzniklo i úplně nové atrium navazující na prostory rodinného bazénu v přízemí.

Konzultace, servis a spolupráce s památkovým ústavem

Použití nových prvků a moderních konstrukčních řešení proběhlo v souladu s požadavky institucí památkové péče (Odbor památkové péče Magistrátu města Brna, Národní památkový ústav v Brně). Jejich náročné požadavky na tvar střechy vzhledem k řešení podkrovního prostoru, na osazení sestavy střešních oken v zahradní fasádě objektu a na zachování subtilního tvarosloví oken při jejich výměně byly důsledně respektovány. Pro sestavy střešních oken byla zvolena střešní okna VELUX s oplechováním z měděného plechu, která splnila v daném případě požadavky na estetickou i technickou kvalitu výrobků. Společnost VELUX navíc nabízí architektům a stavebníkům konzultační servis společně s možností prohlédnout si konkrétní produkty ve vzorkovně firmy.

Ocenění

V roce 2004 udělila společnost VELUX Česká republika, s.r.o. projekční kanceláři FORM ARCH za tuto realizaci hlavní cenu v soutěži o nejzdařilejší projekt využívající střešní okna. Návrh oken optimálně řeší prosvětlení podkrovních prostor, umožňuje dobrý výhled i ventilaci. Důmyslné je také umístění oken k prosvětlení středu dispozice a prostoru schodiště.
Členění sestav oken v provedení s měděným oplechováním harmonicky koresponduje s celkovým výrazem objektu.

www.velux.cz
Autor: Tisková zpráva, 28.02.06 00:05
Návštěvnost: 8327 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.