Solení chodníků a cest je v Praze trestné

Vložil
ČTK
13.01.2010 17:15
Praha

Praha - Někteří obyvatelé metropole používají při úklidu chodníků a cest sůl. Solení je přitom podle městské vyhlášky zakázáno. Pražský magistrát zatím neuvažuje o tom, že by posyp kontroloval. Někteří starostové dokonce žádali, aby město solení povolilo. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) k tomu ale není důvod.
    Vyhláška zakazuje chodníky solit a používat směsi chloridu sodného nebo vápenatého, dále se nesmí sypat škvárou nebo popelem. Do této zimy se směl používat pouze inertní materiál s velikostí zrn do čtyř milimetrů, na podzim město povolilo jejich velikost do osmi milimetrů.
    Posolené byly v minulých dnech například některé chodníky na Václavském náměstí, bílé "mapy" po soli bylo možné vidět také u některých vstupů a schodů do metra.
    Porušení vyhlášky je přestupkem, za který mohou lidé dostat pokutu. Vedení hlavního města ale solení zatím kontrolovat nechce.
    Posyp, který používají silničáři na ošetření vozovek, obsahuje také sůl. Může jí v něm být až 90 procent. Sůl poškozuje stromy, které mohou i uhynout, a rozleptává nohy zvířatům.
    Obtížné je také odstranit sůl z vody poté, co sníh roztaje. "Proces čištění v čistírnách je méně účinný, solené vody se špatně čistí. Sůl se z toho dostává velmi těžko, nebo se vůbec nedostane. Vody jsou pak slanější, než by měly být. To pak mění faunu a floru v říčních tocích," citoval server ekologa Mojmíra Vlašína.
0 komentářů
přidat komentář