Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Home for Life v dánském Aarhusu od AART Architects
Home for Life v dánském Aarhusu od AART Architects
První CO2 neutrální rodinný dům postavený na principu aktivního domu.
“Home for life“ je první realizací z projektu „VELUX Model home 2020“. Tento projekt si klade za cíl být aktivní součástí vývoje trvale udržitelných budov, definovat budoucí požadavky na stavební konstrukce a spustit diskusi o dalším vývoji stavební produkce.

Projekt zahrnuje návrh a výstavbou šesti domů v pěti zemích Evropy. Tyto domy -  experimenty jsou postaveny na principu „aktivního domu“ - domu s nízkou energetickou náročností, zdravým vnitřním prostředím, prosvětlením a kvalitním architektonickým řešením. Jedná se o zkušební laboratoře, kde budou jednotlivé parametry, principy a postupy zkoumány v reálném prostředí života. Domy vycházejí ze znalostí stavby pasivního domu, kromě požadavku na energetickou náročnost však kladou důraz na maximální uživatelský komfort obyvatel a ohleduplnost k životnímu prostředí (celkovou uhlíkovou stopu budovy). Jednotlivé domy budou ve svém výrazu maximálně reagovat na prostředí (zemi) ve kterém vznikají, některé budou zaměřeny na problematiku rekonstrukcí.


Tento experiment - „stroj na energii“ - je postaven ve formě obvyklé rezidenční výstavby v Dánsku. Dům je šetrný k životnímu prostředí a umožňuje pohodlný život svých obyvatel.
Dynamická obálka domu umožňuje přizpůsobení domu životu jeho obyvatel a současně i proměnám ročních období. Dům je maximálně prosluněn, plocha oken představuje 40 % podlahové plochy. Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby mohly aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu. Dům je vybaven automatickým řízením stínění a větrání, napojeným na domovní meterologickou stanici pro dosažení teplotní pohody, pohodlí obyvatel i úspor energie. 
Dům je postaven jako dřevostavba. Veškeré materiály použité při stavbě byly vybírány s ohledem na emise CO2 potřebné k jejich výrobě.

Celková spotřeba energie je minimalizována a je pokryta z obnovitelných zdrojů instalovaných v budově samotné. Energetická bilance domu končí přebytkem a zhruba za 30 let vrátí zpět do sítě energii potřebnou k jeho výstavbě a k výrobě materiálů  ze kterých je postaven.Energetické vybavení domu
  • Fotovoltaické články, solární kolektory, tepelné čerpadlo.
  • V zimních měsících (počítáno cca tři měsíce v roce) bude využíván systém řízeného větrání s rekuperací, po zbytek roku je využíváno přirozené větrání, a tím dochází k úspoře energie.
  • Kontrolní systém domu snižuje spotřebu energie a zajišťuje dobré vnitřní klima
Využití denního světla bylo optimalizováno pro zajištění zdraví a dobré pohody obyvatel, jakož i na minimalizaci spotřeby elektrické energie pro svícení během dne. Plocha oken činí 40 % plochy podlahy s okny umístěnými ve všech čtyřech fasádách (na rozdíl od obvyklých 20–25 %), stejně jako na střeše s cílem zajistit dostatek denního světla distribuovaného do hloubky dispozice.

Výpočty versus realita
„Home for Life“ má již od 1. července své obyvatele – čtyřčlennou rodinu Simonsenových. Simonsenovi vyšli jako vítězové z výběrového řízení, jehož cílem bylo najít vhodnou „testovací rodinu.“ Po dobu jednoho roku bude dům měřen z hlediska spotřeby energií a naše testovací rodina, jejíž tři členové jsou astmatici, bude sledovat, zda bydlení v domě, který byl postaven na základě požadavku zdravého vnitřního prostředí, bude mít vliv na jejich zdravotní stav. Tyto výsledky pak budou k dispozici na webových stránkách projektu www.velux.com.
Zdroj: VELUX
Vložil: Tisková zpráva, 22.12.09 14:15
Návštěvnost: 14922 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související ateliéry
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.