Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěž: Výstavba centra městské části Praha-Nebušice
Jednokolová veřejná anonymní ideová urbanisticko-architektonická soutěž
Soutěž má za cíl najít nové využití a podobu zchátralého bývalého statku strahovských premonstrátů, který stojí v centru Nebušic.

Jedná se o urbanisticky mimořádně cennou plochu v centru obce naproti kostelu. Statek dokládá historický vývoj Nebušic, je v něm i několik velmi cenných budov. Ve 2. polovině 17. století byl postupně obnoven. Zachovala se především  mimořádně cenná barokní sýpka v jeho jihozápadní části a dále jádro původně hospodářského stavení. Zejména sýpka si zachovala nejen původní hmotu a rozvrh, ale i celou řadu vzácných autentických prvků (štíty, částečně okna, dveře, komunikační systém atd.) a řadí se k nejlépe dochovaným barokním sýpkám na území celé Prahy. Charakteristickým rysem byl pravoúhlý celkový půdorys a zástavba soustředěná po obvodu tak, aby chránila ústřední dvůr. Dvůr byl v této době budován s velkými finančními náklady; jeho budovy byly zděné, tam, kde to bylo vhodné, náročně klenuté a jejich vnější vzhled vycházel z dobově módních slohových trendů. Nejpozději v 18. století byla vystavěna nová hlavní budova dvora na východní straně, orientovaná kratším průčelím k severu, nacházející se v místech dnešního hlavního stavení. Její severní průčelí přiléhalo k cestě od Prahy, která dvorem i nadále procházela, a v čele byly situovány kanceláře dvora a nad nimi, jak bývalo obvyklé, byt správce. Tato část byla podsklepena a díl klenutých sklepů se rovněž dochoval. Za socialismu sloužil statek jako dílny zemědělskému družstvu a dnes slouží jako parkoviště těžké stavební techniky, autoservis, kovárna a prostor pro další drobné řemeslné dílny. Statek vypadá zchátrale, nicméně zdivo je staticky asi v pořádku ale krovy jsou dosti napadené.

Nebušice jako obec mají několik specifik
 1. Žijí zde sociologicky naprosto rozdílné vrstvy obyvatel. Vedle  původních "drobných domkářů a sedláků z několika zemědělských usedlostí" se od 70 tých let začali usazovat vlastníci nových parcel a na počátku 90 let zde byla postavena mezinárodní škola. Do Nebušic se přistěhovalo hodně cizinců (ať už krátkodobě na několik let nebo trvale), kteří v tuto chvíli tvoří skoro třetinu obyvatel Nebušic. (V Nebušicích žije 2023 občanů ČR a 768 cizinců). Cizinci si však žijí odděleným životem a vpodstatě se s Nebušickými potkávají jen při nákupech v místním Albertu. Průměrný věk nebušických obyvatel je necelých 40 let a žije zde zhruba 500 dětí do 14 let, většina obyvatel má vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání.
 2. Tomuto složení obyvatel zcela nevyhovuje stávající podoba veřejného prostoru, nedostatek služeb a volnočasových aktivit.
 3. Blízkost letiště - zejména plánovaná druhá ranvej - ohrožuje další rozvoj obce, nicméně dopravně bude mít i do budoucna velmi výhodnou polohu.
 4. Leží vedle přírodního parku Divoká Šárka
Vypsaná soutěž je regulérní, je vyhlášená MČ Nebušice a má podporu napříč politickým spektrem v místním zastupitelstvu (což se zde většinou nestává). A i když se v posledních 20 letech, jak vyplývá z výše uvedeného realizovaly a realizují v Nebušicích velké projekty, je to první architektonická soutěž, která se zde koná.


Vyhlašovatel
Městská část Praha-Nebušice, statutární zástupce Libor Přerost – starosta MČ Nebušice, Nebušická 128, 164 00 Praha 6 - Nebušice

Sekretář soutěže
Ing. Markéta Kohoutová, K Vinicím 50, 164 00 Praha 6, tel./fax: 603 541 033, e-mail: marketa.kohout@seznam.cz

Předmět soutěže
Zpracování ideového urbanisticko-architektonického návrhu na řešení území „bývalého premonstrátského statku v Nebušicích“ - jižně od kostela sv. Cyrila a Metoděje. Účelem soutěže je nalezení a rozmístění nové náplně do stávajícího areálu v kontextu obce a získání urbanistické studie nového (správního, obchodního a společenského) centra Nebušic.

Porota
Řádní členové poroty
 • Ing. Zdeněk Čermák
 • Doc. Ing. Akad. arch. Jiří Mojžíš
 • Libor Přerost
 • Ing. arch. Jan Aulík
 • Ing. arch. Michal Kohout
 • Akad. arch. Pavel Kolíbal
 • Ing. arch. Jan Sedlák
Náhradníci poroty
 • Ing. Petr Mužík
 • Ing. Hana Lichnovská
 • Ing. arch. Markéta Cajthamlová
 • MgA Ing. arch. Michal Fišer
Ceny a odměny
 • 1. cena: 180.000,- Kč
 • 2. cena: 100.000,- Kč
 • 3. cena: 70.000,- Kč
 • Odmeny celkem 100.000,- Kč

Termíny
 • Datum vyhlášení soutěže: 15. 10. 2009
 • Lhůta k vyzvednutí soutěžních podkladů: od 15. 10. 2009 do 4. 12. 2009
 • Lhůta k podání dotazů: do 30. 10. 2009
 • Lhůta k zodpovězení dotazů: 4. 11. 2009
 • Datum odevzdání soutěžních návrhů: od 1. do 4. 12. 2009
 • Datum konání hodnotícího zasedání poroty: od 7. do 10. 12. 2009
Soutěžní podmínky naleznete zde> (.doc, 110 KB)
Zdroj: Městská část Praha-Nebušice, ČKA (www.cka.cc)
Vložil: Martin Rosa, 16.10.09 00:05
Návštěvnost: 8561 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.