Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Nová asociace chce památky chránit i tam, kde stát nestačí

Praha - Nová Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví chce bojovat o záchranu kulturních památek. Kritizuje organizace, které mají na ochranu kulturního dědictví dohlížet, a chce spolupracovat i s podobnými sdruženími jinde v Evropě. O nově vzniklé asociaci, kterou tvoří sdružení, jež se zatím starala o záchranu jednotlivých památek v regionech, dnes ČTK informoval její viceprezident Martin Kadrman.
    "Reagujeme na iniciativu běžných lidí z regionů, kteří jsou patrioti, všímají si svého okolí a není jim lhostejný stav kulturního dědictví," říká Pavel P. Ries, dokumentarista a režisér, který byl na sobotní ustavující schůzi zvolen prezidentem asociace. Ries se věnuje dlouhá léta chátrajícímu komplexu bývalých lázeňských budov v Kyselce u Karlových Varů.
    Vedení asociace se domnívá, že legislativní nástroje, které v ČR vymezují ochranu kulturního dědictví, nejsou správně a důsledně využívány a mnohdy neplní své poslání. Příkladem je podle nich kromě Kyselky případ nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Předsedou sdružení Nádraží nedáme! je právě viceprezident asociace Kadrman.
    Sdružení se zasadilo o to, že budovu ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou, nyní se snaží, aby byla budova zahrnuta do projektu modernizace trati a zrekonstruována. "Jednotlivci i sdružení nyní musí přesvědčovat orgány státní správy, že konkrétní objekt je cenný a není ve veřejném zájmu ho zdemolovat. Veřejnost tak supluje roli těchto úřadů," říká Kadrman.
    Změna současného systému je podle něj na zákonodárcích, asociace však chce sjednotit síly a být důslednější v boji za ochranu kulturního dědictví.
    Jednou z prvních věcí, kterou se chce asociace zabývat, je rekonstrukce Karlova mostu. "Disponujeme závažnými informacemi, které prokazují, že jsou porušovány zákony v takovém rozsahu, jaký nemá v evropském měřítku obdoby," uvedl Ries. Svá zjištění plánuje asociace zveřejnit na tiskové konferenci za dva týdny.
Autor: ČTK, 29.09.09 12:20
Návštěvnost: 5213 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.