Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Autodesk a Fakulta architektury ČVUT oznámily vítěze soutěže REVIT OPEN 2008
Autodesk a Fakulta architektury ČVUT oznámily vítěze soutěže REVIT OPEN 2008
Martin Prokš a Marek Přikryl z FA ČVUT Praha zvítězili v soutěži o nejlepší návrh soběstačného a ekologického objektu v Chráněné krajinné oblasti Králický Sněžník
Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) dnes vyhlásily výsledky soutěže REVIT OPEN 2008. Vítězi soutěže, jejímž tématem byl návrh energeticky soběstačného a ekologického objektu pro meteorologickou stanici v CHKO Králický Sněžník, se stali studenti z Fakulty architektury (FA ČVUT v Praze) - Martin Prokš a Marek Přikryl, kteří zvítězili se svým návrhem specializované vědecké stanice s nepřetržitým celoročním provozem. Soutěž byla vypsána pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice.

Cílem soutěže bylo vytvořit nejlepší ideový návrh soběstačného a ekologického objektu meteorologické stanice do lokality s nádhernými panoramatickými výhledy na vlastní pohoří, Hrubý Jeseník a Rychlebské hory. V návrhu objektu bylo třeba zohlednit minimální provozní náklady, minimální provozní zátěž pro životní prostředí a směřovat projekt k nízkoenergetickému domu. Studie 3D modelů byly vytvářeny v softwarových řešeních firmy Autodesk, konkrétně v aplikacích Revit Architecture, AutoCAD Architecture a vizualizace v Autodesk 3ds Max.

Vítězný návrh nabízí výrazný architektonický koncept s vhodným materiálovým řešením. Dům je sevřená, úsporná věž aerodynamického tvaru, která velmi dobře odolává zatížení větrem a sněhem. Celé nejvyšší patro věže slouží jako pracoviště meteorologů, ze kterého je 360° výhled do okolní krajiny. Porota ocenila stavebně technické řešení. Nosnou dřevěnou konstrukci zde doplňuje sendvičový plášť, který pokrývají titanzinkové šablony. Elektrickou energii z větší části dodává malá větrná elektrárna, přičemž hlavním zdrojem tepla je tepelné zemní čerpadlo, doplněné solárními kolektory. Zdravotechnický systém je řešen úsporně s velmi dobře vyjasněnou koncepcí.

„Návrh meteorologické věže nabízí zajímavou architekturu podepřenou kvalitním stavebně technickým řešením,“ shrnuje názory poroty k vítěznému návrhu Dana Matějovská, vedoucí MOLABu FA ČVUT. „Na objektu je třeba ocenit jeho jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení, které do jisté míry reaguje na tvarosloví vojenského opevnění z 30 let, nacházející se v této příhraniční krajině.“ Na 2. místě této anonymní ideové studentské soutěže se umístila studentka Kateřina Dvořáková z Fakulty architektury VUT v Brně a 3. místo obsadili Jan Kokeš a Zdeněk Chmel, rovněž z FA VUT v Brně. Autoři nejlepších návrhů získali ceny ve formě softwarů Autodesk, notebooku a digitálních fotoaparátů. Zvláštní cenu MOLABu, Kabinetu modelového projektování FA ČVUT, získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl z FA ČVUT za použití netradičních přístupů a neobvyklého řešení.

„Tento ročník REVIT OPEN byl ve znamení velkého nárůstu zájmu soutěžících,“ řekl Patrik Minks, předseda poroty soutěže REVIT OPEN a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „Přes vysokou náročnost zadání nás velmi potěšila úroveň odevzdaných prací. Vítězové soutěže navíc díky týmové spolupráci dokázali nejlépe sladit architektonický návrh a funkčnost objektu s vysokými požadavky na soběstačnost a ohleduplnost vůči okolí.“

„Soutěž REVIT OPEN je úspěšným zosobněním akcentů, které se Autodesk snaží široce rozvíjet. Jedná se především o vzdělávání a přístupu studentů k nejmodernějším technologiím a na druhé straně o podporu projektování a výstavby s co nejmenšími dopady na životní prostředí. Soutěžní návrhy poukazují na potěšitelný fakt, že architekti, inženýři a odborníci z oblasti stavebnictví dokáží s pomocí technologií Autodesku efektivněji vytvářet trvale udržitelný svět,“ doplnil Luděk Hrdina, marketingový manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk.

V rámci soutěže byla hodnocena následující hlediska:
  • architektonické hledisko a schopnost objektu plnit požadovaný účel (45 %),
  • technické, konstrukční a materiálové řešení, tepelné ztráty (výpočet), energetický systém (grafické schéma), zdravotechnika (zdroj vody a likvidace), ekologie provozu (30 %),
  • softwarové řešení (15 %),
  • bonus za preciznost zpracování v softwaru Revit (10 %).

Porota zasedla a hodnotila v tomto složení:
Předseda poroty: Ing. Patrik Minks (Autodesk)
Architektonické řešení: Ing. arch. Hana Seho, Ing. arch. Josef Mádr (FA ČVUT),
Technické řešení: doc. Ing. František Kulhánek, CSc., Ing. Michal Kabrhel, Ph.D. (FSv ČVUT)
Softwarové řešení: doc. Dr. –ir. Henri Achten (FA ČVUT), Ing. arch. Vladimír Balda (TU Liberec).

Více informací o soutěži a online katalog prací naleznete na www.revitopen.cz.


O Revit Architecture
Technologie Revit je platforma vyvíjená společností Autodesk pro potřeby modelování a uchovávání informací o stavbě. Aplikace Revit Architecture založená na této platformě, je ucelený oborový systém pro 3D architektonický návrh, simulaci a analýzu jeho chování a tvorbu dokumentace. Podporuje všechny fáze přípravy návrhu a dokumentace. Aplikace je postavena na metodě Building Information Modelling (BIM), proto každá změna provedená kdykoliv a kdekoliv, se automaticky koordinuje napříč celým projektem a zajišťuje tak, že návrhy jsou neustále aktuální, jednotné a kompletní.

O společnosti Autodesk
Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.

> Stránka společnosti Autodesk v katalogu
Zdroj: Autodesk
Vložil: Tisková zpráva, 05.03.09 20:35
Návštěvnost: 8579 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.