Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ministr zrušil památkovou ochranu archeologické lokality

Praha - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) zrušil památkovou ochranu archeologické lokality v Mikulovicích na Pardubicku. Památkový odbor jeho ministerstva území za kulturní památku prohlásil loni v červnu. V té době ale již majitelé tamních pozemků plánovali stavět domy. Podle ministra přišel podnět na prohlášení lokality za památku pozdě - až poté, co se vědělo, že se plánuje výstavba. Úřad jeho rozhodnutí nyní vyvěsil na svou úřední desku.
    Podnět na prohlášení území za kulturní památku dala Akademie věd ČR, tedy pravděpodobně její archeologický ústav, v prosinci 2007. S prohlášením nesouhlasil pardubický magistrát ani krajský úřad. V červnu 2008 ministerstvo lokalitu za památku prohlásilo s odůvodněním, že "je již od 19. století bohatá na nálezy ze všech období našich dějin, především pak z období pravěku. Jedinečné nálezy z posledních výzkumů prokázaly její mimořádné postavení mezi archeologickými lokalitami České republiky".
    Ministerstvo připomnělo, že ten, kdo si kupoval pozemek v Mikulovicích, musel vědět z územního plánu, že se jedná o lokalitu, kde je archeologický průzkum povinný. Ministerstvo ale také uvedlo, že si je vědomo toho, že majitelé pozemků investovali do přípravy stavby domů. Proto stanovilo pro tuto lokalitu zvláštní podmínky, které umožní po archeologickém výzkumu provést zásahy do terénu nezbytné pro stavbu domu.
    Proti rozhodnutí ministerstva kultury o prohlášení nemovitosti či věci za kulturní památku je možné podat rozklad k ministrovi, což záhy někteří majitelé pozemků učinili. Ministr v prosinci zrušil památkovou ochranu těch parcel, jejichž majitelé rozklad podali.
    Jako důvod uvedl, že ministerstvo obdrželo návrh na prohlášení lokality za kulturní památku teprve v prosinci 2007, ačkoliv jde o oblast bohatou na nálezy již od 19. století. Návrh měl být podán před změnou územního plánu a zahájením dlouhodobě plánované a připravované výstavby na předmětných pozemcích, která je v souladu s platným územním plánem, uvedl ministr.
    Prohlášením lokality za kulturní památku byla podle ministra jednoznačně upřednostněna maximální míra ochrany kulturního dědictví, aniž by se bral ohled na individuální zájmy vlastníků pozemků. I při ochraně kulturního dědictví by se podle něj mělo omezení vlastnických práv dít jen v nezbytném rozsahu a rozhodovat by se mělo v souladu s veřejným zájmem.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 03.02.09 15:45
Návštěvnost: 6000 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jistě, kass 05.02.09 06:53
Odpis kulturních památek ze seznamu 09.02.09 15:05
náhrady zlikvidovaných památek Vlasta 09.02.09 16:01
Jehlička sak 10.02.09 07:36
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.