Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
JoJo - přestavba podkroví v Kodani
JoJo - přestavba podkroví v Kodani

Projekt:  Komplex budov JoJo
Architekt:  SBS Byfornyelse, Ove Bech Holdesen  a Christina Schulin Zuthen
Město:  Kodaň
Země:  Dánsko

Lokalita a historie
Komplex budov JoJo se nachází v městské části Nørrebro v centru Kodaně. Za název vděčí svému tvaru, z ptačí perspektivy totiž připomíná písmena slova „jojo“ – komplex tvoří dvě polokruhové a dvě kruhové budovy.

Původní neoklasicistický komplex byl navržen a postaven na začátku 20. let minulého století jako součást širšího plánu městské výstavby, jejímž cílem bylo vytvořit levné a relativně moderní byty a alespoň částečně tak uspokojit tehdejší vysokou poptávku po bydlení. Postupem času se stal komplex JoJo největším souborem družstevních bytů s 516 obytnými jednotkami a více než 56 schodišti vedoucími z úrovně ulice.

Koncept
Na začátku roku 2002 se obyvatelé rozhodli zahájit rozsáhlý projekt rekonstrukce komplexu s úmyslem renovovat všechny střešní plochy, které byly již velmi zchátralé. Brzy se však ukázalo, že projekt je skvělou příležitostí přestavět nevyužitý prostor v podkroví a vytvořit zde nové byty s nádherným výhledem na Kodaň. Plány přestavby bylo potřeba následně skloubit s rozpočtem, který byl na rekonstrukci vyčleněn. Rekonstrukce podléhala dohledu orgánů, které jsou zodpovědné za udržení historického charakteru místa a budovy.
Výslednou podobu nové střechy a nových bytů ovlivnily také požadavky místní komunity na uspořádání a velikost střešních oken. Dle architektonického návrhu byly zvoleny sestavy střešních oken VELUX, které jsou seřazeny do tzv. ateliérových sestav.

Cíle a spolupráce
Generálním projektantem stavby bylo designérské studio SBS Byfornyelse, které provádělo také inženýrskou činnost a provádělo autorský a technický dozor při realizaci stavby.

Při plánování hrála mimo jiné důležitou roli skutečnost, že obyvatelé v domě po celou dobu provádění rekonstrukce bydleli. Přestože mohli jako vlastníci komplexu o mnohém rozhodovat sami, některé záležitosti museli řešit přímo s příslušnými městskými orgány, které dohlíží na ochranu historického charakteru a hodnoty staré zástavby v Kodani. Právě na městském úřadu vždy stojí konečné rozhodnutí o tvaru střechy, rozměrech či použitých materiálech. Rané fáze diskusí a setkání s obyvateli domu se zúčastnili i odborníci ze společnosti VELUX, kteří hovořili se stavebníky o problematice denního světla, možnostech střešních oken a navrhli nejvhodnější řešení právě pro jejich stavbu.

Interiér a exteriér
Byty umístěné ve 4. a 5. patře (podkroví) jsou propojeny schodištěm, jež v některých případech vede až do 6. patra. Velikost těchto bytů se díky střešním oknům VELUX, které zajišťují dostatečné prosvětlení denním světlem a přímý kontakt s oblohou, pocitově zdvojnásobila. Jedinou vzpomínkou na původní řešení jsou jednoduché trámové vzpěry tvořící spojení s celou budovou. V části střechy směřující do dvora bylo instalováno veliké ateliérové okno sestavené z šesti střešních oken VELUX. Na straně orientované do ulice byl vybudován vikýř s malým francouzským balkónem.

Materiály
Základním požadavkem obyvatel bylo použití pouze nejkvalitnějších garantovaných materiálů s životností minimálně 20 let. Město zase trvalo na použití červených tašek a zinkového lemování. Vzhledem k tomu, že někteří obyvatelé si z finančních důvodů nemohli přestavbu střechy na podkroví dovolit nebo necítili potřebu rozšiřovat svůj byt, střecha byla na některých místech na takové budoucí úpravy pouze připravena, tj. byla uzpůsobena struktura budovy a provedeny přípravné práce jako výměna izolace střechy a střešních oken. Nyní zbývá pouze vybudovat schodiště a interiérové úpravy. Tímto postupem byla zachována celková homogenita komplexu a její architektonická krása.

Frank Engelbrecht Jensen
Zdroj: Velux
Vložil: Tisková zpráva, 29.12.08 00:05
Návštěvnost: 8958 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.