Volyňská plovárna, nová kulturní památka, zažívá výjimečné léto

Source
Alena Binterová
Publisher
ČTK
07.08.2008 17:20
Czech Republic

Brno

Volyně (Strakonicko) - Volyňská městská plovárna, jejíž atmosféra i vybavení stále připomínají dobu vzniku v roce 1941, zažívá výjimečné léto. Ministerstvo kultury ji nedávno vyhlásilo kulturní památkou, čímž ocenilo unikátnost koupaliště, které je jediným svého druhu v republice. Prestižní ocenění láká turisty a městu dává větší šanci získat dotace na zvelebení areálu tak, aby zůstala zachována jeho historická tvář. ČTK to dnes řekla starostka Volyně Lenka Nestřebová.
    Tento způsob léta zdá se šťastným, lze na plovárně poznamenat v duchu filmu Rozmarné léto, jehož atmosféru tam všechno připomíná. Za téměř 300.000 korun plovárnu v letech 1939 až 1941 vybudovala Občanská záložna ve Volyni. Dřevěné kabiny, sprchy i bazén jsou stále původní. Voda se bere z řeky Volyňky a pravidelně se vyměňuje. Areál s bazénem o rozměrech 18 krát 50 metrů lemují vzrostlé stromy a železniční trať, takže mávat z bazénu na vlak tam patří k oblíbeným kratochvílím.
    Statut kulturní památky zvýšil atraktivnost hlavně pro turisty, "štamgasti" totiž už dávno dobře vědí, v čem tkví kouzlo zdejšího osvěžení. O zápis mezi kulturní památky požádala starostka poté, co ji k tomuto kroku povzbudil jeden z pamětníků. "Když to ministerstvo schválilo, brali jsme to jako potvrzení, že uznáváme správné hodnoty," řekla ČTK. Sama tam trávila dětství a pak i školní prázdniny jako brigádnice, dokonce měla v tamní letní restauraci svatební hostinu.
    Nově získaný statut oslaví i sobotní plavecké závody spojené s výstavou o historii, protože uplyne 70 let od prvního impulzu plovárnu postavit. Radnice při té příležitosti uspořádá také rozplavbu pamětníků. Zúčastní se jí rovněž jedenaosmdesátiletá Olga Hronková, která tam chodí od roku 1938 a poprvé závodila v roce 1941. "Dcera mě motivovala, tak budu nejstarší plavec. Tento sport mi dělá dobře, protože mám špatná kolena. Denně ale svých 250 metrů zvládnu," řekla dnes ČTK Hronková.
    Její rodina si už od dob otevření plovárny pronajímá dřevěnou kabinku s číslem 1. O 30 kabin na převlékání a uschování věcí bývá velký zájem a dědí se z generace na generaci, například rodina starostky Nestřebové si stále tu samou kabinu pronajímá 35 let. Jsou jedním ze symbolů plovárny. "Říkáme jim kajuty. Když jsem tu byla na brigádě, v noci jsem tam spala a domů nepřišla celé léto. Ledová sprcha po ránu ale měla jeden problém, protože na mně ztuhlo mýdlo," vzpomíná starostka.
    Voda je skutečně jako křen, na černé tabuli je sice bílou křídou psáno 22 stupňů, aby se útlocitnější návštěvníci nebáli, ale ve skutečnosti měla voda v dnešním parném dni asi 19 stupňů.
    Zvláštní však je, že počasí i teplota vody hrají ve Volyni menší roli, než je u koupališť obvyklé. "I kdyby plavaly kry, vždycky sem někdo přijde. Chodí i kravaťáci, protože si tady vždycky můžou najít klidné zákoutí, tam pracovat na počítači a občas si jít zchladit hlavu," řekl správce koupaliště Vlastimil Jirsa. Plakát s nabídkou bezdrátového spojení WiFi zdarma je v prvorepublikovém areálu vskutku překvapivým mostem do 21. století. Jinak všechno připomíná klidné časy první republiky, a to včetně lidového vstupného deset korun pro dospělého na celý den.
    Řada místních dávno zařadila plovárnu do svého stylu života. Už před otevřením v 09:00 stává před brankou denně pár "štamgastů". Většinou jsou to ženy, pro něž je plavání každodenním dopoledním rituálem. "Chodím sem 32 let, je to pro mně oáza klidu a odpočinku. Voda není nejteplejší, ale je velmi osvěžující," uvedla učitelka Jiřina Kučerová. Další speciální skupinkou jsou takzvaní noční plavci, areál se zavírá až poté, co se ho všichni dostatečně nabaží, někdy až kolem třetí hodiny nebo později.
    Také tradiční memoriál Josefa Vozky, který v sobotu přemění bazén v závodiště, letos láká víc účastníků než v minulých letech. Míří tam i politici, mezi nimi poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD), který starostce slíbil, že pro areál získá čtyři miliony korun. Je třeba obnovit filtraci a opravit praskliny v bazénu, historická podoba plovárny ale zůstane zachována. Aby byly zásahy co nejcitlivější, hledá teď město původní plán areálu. Jeho autorem byl významný pražský architekt Václav Kolátor, specialista na lázně a koupaliště, který také projektoval bazén na Barrandově. "Potřebujeme badatele, který by se probral jeho pozůstalostí v Národním technickém muzeu v Praze," dodala starostka.
0 comments
add comment