Výstava o historii budovy Československého rozhlasu na Pankráci

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
11.06.2008 23:00
Praha

Praha - Historii bývalé budovy Československého rozhlasu i  zástavbu pražské Pankráce přiblíží expozice, kterou mohou lidé od 13. června v  pankráckém City Toweru. ČTK to řekla mluvčí developerské společnosti ECM Zuzana Doležalová. Výstava "City Tower, na nejvyšší úrovni" potrvá do 27. července.
    Výstava se věnuje také některým dílům architekta Richarda Meiera, který je autorem návrhu přestavby rozhlasu. Pražané se tak mohou seznámit s budovou Muzea současného umění v Barceloně nebo pražského City Pointu.
    Budova City Tower byla původně určena jako sídlo Československého rozhlasu. Ačkoliv stavební povolení dostala v roce 1983, na konci tisíciletí byla stále rozestavěná a opuštěná. V roce 2000 stavbu odkoupila společnost ECM, zkolaudována byla na sklonku roku 2007. "V současné době máme nasmlouváno přes 70 procent budovy. První nájemci se nastěhovali začátkem tohoto roku," uvedla Doležalová.
    City Tower měří 109 metrů, má 27 nadzemních pater a tři podzemní. Nabízí více než 44.000 metrů čtverečních kancelářských ploch, 490 metrů čtverečních obchodních ploch a 1100 metrů čtverečncíh skladovacích prostor. Budova má také 18 výtahů.
    S rozvojem Pankráce počítal územní plán hlavního města z roku 1999. Na architektonické studii zástavby pláně spolupracovala ECM s ateliérem Richard Meier & Partners. Projekt zahrnuje výstavbu výstavbu devíti budov. V roce 2004 byl zkolaudován pětipodlažní administrativní objekt City Point za 15 milionů eur a City Empiria, o tři roky později City Tower. City Empiria byla postavena v roce 1977 jako sídlo společnosti Motokov. V objektu City Epoque by měly být luxusní byty a hotel, v  City Deco a City Element kanceláře.
    V současnosti společnost čeká na územní rozhodnutí a stavební povolení na výstavbu City Epoque. Občanská sdružení, kterým se výškové budovy nelíbí, už avizovala, že se chystají proti případnému kladnému rozhodnutí úřadu Prahy 4 odvolat.
    Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo před rokem "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povolilo. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva zřejmě aktuálně nehrozí.
    Novou metodiku pro výstavbu výškových budov v metropoli má také pražský magistrát. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.
0 komentářů
přidat komentář