Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Čína otevřela nejdelší most na světě tyčící se nad mořem

Peking - Čína dnes otevřela nejdelší most nad mořem na světě. Kolos dlouhý 36 kilometrů nad zálivem Chang-čou spojuje přístavy Šanghaj a Ning-po. Jeho stavba trvala čtyři a půl roku a stála v přepočtu přes 27 miliard korun. Vůbec poprvé se na financování takto obřího veřejného projektu v Číně podílel také soukromý sektor, a to z 30 procent, upozornila tisková agentura Nová Čína.
    Šestiproudá dálnice, která po mostě vede, zkrátí vzdálenost mezi oběma strategickými přístavy v ekonomicky sílící deltě řeky Jang-c'-ťiang o  120 kilometrů. V budoucnu by ji tak mělo být možné urazit za 2,5 hodiny na místo současných čtyř.
    Zkušební provoz pro veřejnost bude spuštěn o půlnoci na pátek. V této fázi na most nebudou smět kamiony, přetížená vozidla a auta vezoucí nebezpečné chemikálie. "Ještě jsme nerozhodli, jak dlouho bude tato zkušební doba trvat. Bude to záležet na stavu mostu," vysvětlil zástupce stavební společnosti Ťin Ťian-ming při dnešním oficiálním otevření, kterému přihlíželo několik stovek diváků.
    S jeho stavbou Čína začala v roce 2003 a dokončila ji loni. S otevřením pro veřejnost však čekala až na letošní rok, kdy bude v Pekingu hostit letní olympijské hry. Je konstruován na rychlost 100 kilometrů za hodinu a jeho životnost má být přes 100 let.
    Čínský most je jen o 2,4 kilometru kratší než vůbec nejdelší most na světě. Tento primát drží most přes jezero Pontchartrain v americkém státě Louisiana, který je tvořen dvěma paralelními konstrukcemi, z nichž ta delší měří 38,4 kilometru.
    Ze zrychlení spojení mezi Ning-poem a Šanghají bude podle odborníků těžit především první jmenované město, které leží v průmyslovém srdci východní provincie Če-ťiang. V Ning-po žije 5,5 milionu obyvatel a je domovem množství průmyslových podniků, včetně známého čínského výrobce mobilních telefonů Ningbo Bird a výrobce oblečení Younger. Od zkrácení cesty si slibuje zjednodušit napojení tamních výrobců na profesionální designéry a vědce v nejlidnatějším městě Číny a největším světovém přístavu Šanghaji.
    V očekávání nárůstu počtu podnikatelů a turistů se do Ning-poa už začaly stěhovat i luxusní hotelové řetězce, jako Hyatt Regency a Shangri-La. Do roku 2009 by město mělo mít až 20 pětihvězdičkových hotelů. Předloni mělo jen čtyři.
Autor: ČTK, 01.05.08 21:40
Návštěvnost: 7388 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.