Kritici mrakodrapů: Vyškrtnutí Prahy z UNESCO nyní nehrozí

Publisher
ČTK
02.03.2008 10:35
Czech Republic

Prague

Praha - Kritici výstavby nových výškových budov na pankrácké pláni v Praze nyní říkají, že vyškrtnutí metropole ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO kvůli mrakodrapům v současné době nehrozí. Ještě před rokem před touto možností důrazně varovali.
    Zástupci protestujících občanských sdružení se tento týden sešli s představiteli organizace UNESCO, kteří přijeli do Prahy zjišťovat, jak se Česko stará o to, aby metropole nepřišla o hodnoty, pro něž byla na seznam světového dědictví zapsána.
    "Fakt, že se monitorovací mise účastnil sám ředitel Centra UNESCO, signalizuje vysoké hodnocení míry závažnosti sporných otázek kolem ochrany Pražské památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva aktuálně nehrozí, nicméně vývoj ochrany a devastace rezervace bude i do budoucna z Paříže pozorně sledován," sdělil dnes ČTK Petr Kužvart ze sdružení Ateliér pro životní prostředí.
    Stupňující se tlak ze strany UNESCO až po možné vyškrtnutí je podle něho možné očekávat "v horším případě".
    Před rokem vyjádřilo UNESCO kvůli chystané výstavbě dalších výškových budov na Pankráci "vážné znepokojení". Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povolilo. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace.
    Zástupci občanských sdružení se sešli s misí vedenou ředitelem Centra světového dědictví UNESCO Francesco Bandarinem ve čtvrtek. "Sdělili jsme, že jak vedení města, tak i český stát ustupují komerčním a politickým zájmům a kulturní dědictví důsledně nechrání," uvedl Kužvart. Zástupci sdružení také podle něho poukázali na údajnou nejednotnost verdiktů ministerstva kultury v památkové péči a postěžovali si, že jsou před nimi utajovány oficiální materiály.
    Členové mise dostali stanovisko občanských sdružení k výstavbě na Pankráci i dokumenty k tamním výškovým budovám a obrázky dalších podobných záměrů v Modřanech a v  Holešovicích.
    O průběhu expertní mise, která skončila dnes, zatím informovala pouze občanská sdružení. Město ani ministerstvo kultury ji dosud nekomentovalo. To, že se mise účastní i velmi vysoce postavení úředníci mezinárodní instituce, může podle znalců znamenat vyjádření nedůvěry v  objektivitu zprávy, kterou český stát o své péči o historické centrum Prahy zapsané na seznam světového dědictví poslal výboru UNESCO.
0 comments
add comment