Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na Znojemsku budou největší solární elektrárny ve střední Evropě

Jaroslavice/Hrádek (Znojemsko) - Na Znojemsku letos vyrostou dvě obří sluneční elektrárny. Podle provozovatelů budou parky v Jaroslavicích a Hrádku nejvýkonnější ve střední Evropě a postačí na spotřebu zhruba 600 domácností. ČTK to dnes řekl Tomáš Buzrla z firmy Energy 21, která projekt připravuje. Stejná společnost teď odstoupila od výstavby panelů v nedalekých Božicích, nepovolilo ji ministerstvo životního prostředí.
    Sluneční panely v Česku vyrobí méně než procento elektřiny. Oproti jiným druhům jsou poměrně málo výkonné. Třeba park v Jaroslavicích na ploše 3,5 hektaru bude mít výkon 0,9 megawattu, což je téměř polovina výkonu jedné běžné větrné elektrárny, která zabere mnohem menší plochu.
    Každý panel má rozměry metr krát metr. V Jaroslavicích jich bude 15.000, v Hrádku ještě o 100 více, a výkon tak dosáhne jednoho megawattu. Cena každého areálu přesahuje 100 milionů korun, celkem je to asi 230 milionů, spočítal Buzrla. Znojemsko je podle něj nejvýhodnější lokalitou v kraji, dokazují to měření meteorologů za posledních 30 let. Třeba oproti Brněnsku tam svítí slunce o osm procent víc.
    Největší solární elektrárna v České republice nyní funguje v Ostrožské Lhotě. Její instalovaný výkon činí 702 kilowattů, provozovatel ji ale chce rozšířit až na 1,5 MW. Na jihu Moravy už solární energii využívají například na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, solární park je od letoška i v Dubňanech na Hodonínsku.
Autor: ČTK, 18.10.07 20:25
Návštěvnost: 4168 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.