Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Barcelonský stadion Nou Camp bude přestavovat Norman Foster

Barcelona - Renomovaný britský architekt Norman Foster se postará o novou podobu barcelonského fotbalového stadionu Nou Campu. Jeho projekt zvítězil v soutěži katalánského velkoklubu, který je na Nou Campu doma už padesát let. V současnosti největší evropský fotbalový stadion bude mít po rekonstrukci ještě o 15.000 míst víc než dosud, takže v budoucnu se na něj vejde nejméně 114.000 diváků.
Barcelonský klub letos slaví padesáté výročí od dostavby svého stadionu a při této příležitosti se rozhodl svůj fotbalový svatostánek výrazně modernizovat. V soutěži se o prestižní zakázku ucházelo několik světoznámých architektonických studií. Vedle vítěze se mezi desítkou finalistů objevilo například i švýcarské duo Herzog&de Meuron, mimo jiné autoři fotbalové arény v Mnichově, nebo japonská kancelář Sanaa.
Detaily vítězného návrhu vedení FC Barcelona odtajní až v sobotu. Fanoušci se ale zřejmě nemají čeho obávat, protože Fosterův tým má s návrhy sportovních staveb zkušenosti. Úspěch sklidila například jeho přestavba londýnského Wembley.
Rozpočet se zatím odhaduje na 250 milionů eur (téměř sedm miliard korun), přestavba by měla být hotová v roce 2011. Na stadionu se ale bude hrát i  v době, kdy budou probíhat stavební práce.
Nou Camp byl slavnostně otevřen 24. září 1957 a od té doby byl několikrát rekonstruován. Naposledy se stadion výrazněji vylepšoval v roce 1994.
Stadion hostil například mistrovství světa ve fotbale v roce 1982 a uskutečnily se na něm i některé soutěže barcelonské olympiády o deset let později. Kromě sportovců ale na Nou Campu vystupoval například také Michael Jackson či irská skupina U2, koncertovali zde i slavní "tři tenoři" - José Carreras, Plácido Domingo a nedávno zesnulý Luciano Pavarotti. Právě na stadionu sloužil při návštěvě Španělska mši papež Jan Pavel II.
Dvaasedmdesátiletý držitel Pritzkerovy ceny lord Norman Foster a jeho kancelář staví po celém světě. Mezi jeho nejznámější počiny patří například rekonstrukce budovy berlínského Říšského sněmu, projekt známé londýnské výškové budovy, v níž sídlí společnost Swiss Re, nebo gigantický most přetínající údolí ve francouzském Millau.


> Soutěž: Stadion FC Barcelona [26.3.2007]
Autor: ČTK, 19.09.07 22:25
Návštěvnost: 9775 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.