Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Příběh skandinávské moderny I.

Skandinávský design a celé modernistické hnutí by nebylo kompletní bez Arneho Jacobsena. A také Fritze Hansena, který dánskému architektovi a designérovi umožnil realizovat jeho návrhy.

Nebyl to jenom Arne Jacobsen, ale také Hans J. Wegner a Poul Kjærholm, kteří spojili svůj talent s dánským výrobcem nábytku Fritzem Hansenem. Společně tak dali vzniknout slavné značce, která je více než sto let synonymem dánského designu. Skandinávští výrobci nábytku proslavili nejen místní řemeslo, ale i nové použití dřeva, jeho inovativní zpracování a průmyslovou výrobu, která umožňuje vyrábět velké série cenově dostupného nábytku. To, co dnes po celém světě dělá tak úspěšným koncept řetězce IKEA, má kořeny právě u výrobců a designérů jako byl Fritz Hansen nebo Arne Jacobsen. Oni byli ti, kdo prošlapávali cestu a hledali nové možnosti zpracování materiálů a nové technologie.

Začátek rodinné firmy
Příběh začíná v roce 1847, kdy se v Dánsku otevřel první pivovar Carlsberg a zemi proťala železniční trať z Kodaně do Roskilde. Král Christian VIII. ji slavnostně otevíral přesně 26. července. Tehdy se na dánském ostrově Lolland narodil také Fritz Hansen. Šikovný, ambiciózní a velmi schopný. Tak charakterizovali současníci mladíka, který v 25 letech otevírá svůj první obchod. V roce 1896 se jeho podnikání rozšiřuje a ve městě Lillerød severně od Kodaně kupuje vlastní dílnu, kde začíná s výrobou nábytku. Když v roce 1899 firmu přebírá jeho syn Christian Edvard Hansen (1874-1954), má více než 50 zaměstnanců.
Zakladatel rodinné firmy Fritz Hansen umírá v 55 letech a ve stejný rok, tedy 1902, se narodil také jeho první vnuk Poul Fritz Hansen. Rodinná firma se systematicky přeorientovává z rukodělné práce na průmyslovou výrobu.
Na začátku dvacátého století se pomalu začíná probouzet nové hnutí funkcionalismu, spjaté především s německým Bauhausem. Technologický pokrok a nové materiály jdou ruku v ruce s filosofií rodiny Hansenových. "Moderně, progresivně a s vybraným vkusem"… to jsou v podstatě hodnoty, jichž se Fritz Hansen drží dodnes. Jejich více než stoletá tradice výroby nábytku ukazuje, že estetika a průmyslová výroba spolu mohou dobře koexistovat.

Jako vůbec první v Dánsku se v roce 1915 v továrně Fritz Hansen podaří vyrobit židli z ohýbaného dřeva. Během dvacátých a třicátých let firma přichází s kolekcí tehdy moderního a nového trubkového nábytku, jak ji známe například od Marcela Breuera a Ludwiga Miese van der Roheho. U nás podobný nábytek vyrábí například Spojené umělecko-průmyslové závody v Brně podle návrhů Jindřicha Halabaly.

Přichází Mravenec
V roce 1928 dva synové Christiana E. Hansena, Poul Fritz (1902-1987) a Sören Christian (1905-1977) vstupují do vedení firmy a začíná nová důležitá éra v dlouhé historii značky Fritz Hansen. V roce 1934 továrna začíná spolupráci s architektem Kaarem Klintem a tehdy velmi mladým a talentovaným Arnem Jacobsenem. Vzniká slavná židle Mravenec, kterou Jacobsen navrhl pro restauraci divadla Bellevue v Klampenborgu, severně od Kodaně.
Mravenec byla první a dodnes nejslavnější židle, kterou Arne Jacobsen navrhl. Je stohovatelná, s jednoduchým sedákem a opěrákem; původně měla tři nohy, souběžně s tím se ale začala vyrábět i varianta se čtyřmi nohami. Název Mravenec pro ni vymyslel Jacobsenův přítel Gunnar Aagaard Andersen a dodnes se jí prodalo přes šest miliónů kusů. Patří tak mezi nejprodávanější židle všech dob a naplňuje koncept funkcionalismu díky masové výrobě a dostupnosti pro každého. Je elegantní a praktická, takže se používá v kancelářích a dalších veřejných prostorách (jídelny, kongresová centra…) po celém světě.

Prohlédněte si kompletní portfolio produktů Fritz Hansen na design portálu myCode nebo navštivte www.fritzhansen.com, kde najdete kompletní informace o této značce.

- Pokračování příští týden -
Zdroj: 3D H. Interiér
Vložil: Tisková zpráva, 03.09.07 00:10
Návštěvnost: 10021 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.