Havlovi se návrh nové budovy NK líbí, debata o ní ho rozčiluje

Zdroj
Veronika Jacobsová
Vložil
ČTK
15.05.2007 22:30
Praha

Praha - Vítězný návrh nové budovy Národní knihovny (NK) z dílny Jana Kaplického považuje exprezident Václav Havel za zajímavý a originální. Velmi emotivní debata, kterou vyvolal, ho prý rozčiluje a nechápe ji. Je také přesvědčen, že nejprve měla být vypsána soutěž na budoucí podobu pražské Letné, kde má novostavba stát, teprve potom na návrh nového sídla knihovny.
    "Za tuto nešikovnost může samozřejmě magistrát se svým absolutně urbanistickým necitem, nesmyslným souhlasem s rakovinovým bujením tohoto města, se svou korupcí. Ale za to nemůže pan architekt Kaplický," řekl Havel ČTK.
    Podle architekta Václava Králíčka z Útvaru rozvoje města je pravda, že by bylo lepší, kdyby byla nejprve urbanistická soutěž na celou Letnou, a pak dílčí soutěž na budovu knihovny. "Ale život už je takový, že je to obráceně," řekl dnes ČTK Králíček. Nemá smysl nyní zkoumat, kdo za to může, dodal.
    Knihovna má mnoho obdivovatelů, zároveň ale i velké množství odpůrců. Nedávno ji například zkritizoval prezident Václav Klaus. Návrh označil za "nesmírně nepokorný, svévolný až arogantní". Debata, která se o něm vede, je podle něj nefér. Minulý týden v tisku uvedl, že se připouští pouze "jedna povolená, správná, neokřikovaná pravda těch vyvolených a pak už jenom argumenty nekvalifikovaných, nerozumějících tomu, do všeho se pletoucích, kteří by měli raději mlčet".
    Podle Havla je zamýšlená knihovna "mazaná a hezká". "Je to zvláštní a možná symptomatické, že česká veřejnost, nebo alespoň její část, nebo alespoň její maloměšťácká část, mlčí k monumentům banality, jako je novostavba na Karlově náměstí nebo jako je dům na rohu Václavského náměstí a ulice 28. října naproti paláci Koruna. K těmto výronům nenápaditosti a banality se neozvou. A když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je vzbouření na vsi," uvedl Havel.
    Dílčí pravdu má podle Králíčka Havel i  Klaus. "Každý velký projekt musí projít kritikou," podotkl architekt.
    Podobnou reakci podle Havla vyvolala výstavba Tančícího domu architekta Franka Gehryho na Rašínově nábřeží. Nyní si ale na něj lidé už zvykli a nevadí jim, soudí Havel. Právě k tradicím Prahy patří to, že se zde setkávají různé epochy, doby a styly, dodal.
    Za důležité pokládá, aby byla nalezena vhodná podoba Letenské pláně. "Letná nemá identitu, nemá ji mnoho desetiletí a nevíme, co to je. Jestli je to hřiště, nebo aby tam jednou za 20 let byla revoluce, nebo jestli je to park. Celá Letná je v podstatě zbytek pomníku. Samozřejmě že existuje mnoho variant řešení, už za první republiky o tom přemýšleli. Toto přemýšlení mělo vyvrcholit v soutěž, a to před deseti lety. A podle výsledků soutěže mohl Kaplický stavět svou knihovnu," dodal Havel.
    Urbanistická soutěž na celou Letnou se chystá. Mohla by být vypsána na podzim, aby její výsledky byly známy příští rok. Nyní se připravuje zadání. Soutěži by měl předcházet workshop. Měl by řešit otázky architektonické koordinace sjezdu z přilehlé silnice do tunelu, jenž je první plánovanou stavbou, a knihovnou, která je druhou zamýšlenou stavbou.
0 komentářů
přidat komentář