O mezinárodní soutěži na návrh Národní knihovny ČR

Zdroj
Úsek komunikace NK ČR
Vložil
Tisková zpráva
02.03.2007 19:30
Národní knihovna České republiky sídlí přímo v centru Prahy, v historickém areálu Klementina. Fascinující barokní prostory ovšem přinášejí pro samotný knihovnický provoz řadu omezení. A tím největším z nich je nedostatek místa. S ním se ostatně zdejší knihovníci potýkají již více než sto let, od konce 19. století. V průběhu minulých desetiletí se objevovaly nejrůznější plány na výstavbu nové knihovny a dokonce i na rozšiřování samotného Klementina; například vyhloubením podzemních pater. Žádnou z vizí se však nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. A tak na počátku devadesátých let minulého století zaplnily postupně hromady nezpracovaných nových přírůstků každé volné místo v Klementinu, aniž by se s nimi dalo smysluplně nakládat. Krizi tehdy vyřešila výstavba centrálního depozitáře v Hostivaři. Šlo nicméně pouze o dočasné řešení - Národní knihovna ČR spravuje v současné době více než šest milionu dokumentů a prognózy odborníků jí dávají čas do roku 2010, kdy by se - bez patřičného zásahu - podobná katastrofa zopakovala. Proto vedení Národní knihovny ČR usilovně pracovalo na tom, aby se výstavba nové budovy mohla konečně zahájit, a v roce 2004 předložilo Ministerstvu kultury ČR investiční záměr.

Volba padla na Letnou
Po zevrubném a usilovném hledání nejvhodnějšího území pro novostavbu padla volba na pozemky na okraji Letenské pláně, které jsou ve vlastnictví hlavního města. Ještě v závěru roku 2004 podpořila záměr Národní knihovny Rada hl. města Prahy podpisem Memoranda o spolupráci. Investiční záměr na stavbu nové budovy Národní knihovny se setkal rovněž s porozuměním ze strany poslanců - nejprve ho 21 .dubna 2005 podpořil výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny a 1. června i výbor rozpočtový. A v listopadu 2005 Ministerstvo kultury chystanou architektonickou soutěž zaregistrovalo do programu „Rozvoj a obnova materiálně technické základny státních kulturních zařízení s účastí státního rozpočtu na financování akce v souladu s vyhl. Min. financí č. 40/2001 Sb.". Na přípravu soutěžních podkladů a další přípravné práce bylo s touto registrací přiděleno prvních 1,5 milionu korun. Rada Hlavního města Prahy pak 10. ledna 2006 rozhodla o prodeji pozemků na Letenské pláni a k tomuto rozhodnutí se 30. března připojilo i Zastupitelstvo Hlavního města Prahy, jež schválilo úplatný převod pozemků na Letné za cenu 31 516 550,- Kč Národní knihovně pro výstavbu nové budovy. Samotná realizace projektu bude ovšem vyžadovat koordinaci výstavby knihovny s budováním vnitřního městského okruhu, jehož vyústění je naplánováno nedaleko zmíněné parcely. Plánům Národní knihovny vyjádřila svou podporu rovněž vláda České republiky ve svém usnesení z června 2006, které předpokládá financování projektu ze státního rozpočtu.

Architektonická soutěž a její podmínky
Po mnoha jednáních a pečlivých přípravách tak Národní knihovna ČR vypsala 16. května 2006 „Mezinárodní projektovou architektonickou soutěž na zpracování návrhu a vyhledání zhotovitele projektové dokumentace nové stavby - Nová budova Národní knihovny České Republiky v Praze na adrese Třída Milady Horákové, Praha 7 - Letná". Její podmínky vycházely ze soutěžního řádu UIA (Mezinárodní unie architektů) a zúčastnit se jí mohli architekti a architektonické týmy bez omezení - účastníci v I. kole ovšem museli splnit požadavek autorizace (licence, registrace) v oboru předmětu soutěže, a to v zemi původu nebo profesního působení. Soutěž byla dvoukolová, do II. kola postoupilo osm návrhů, a pro posuzování všech návrhů byla zajištěna anonymita.
Úkolem architektů bylo navrhnout budovu s úložnou kapacitou pro 10 milionů knihovních jednotek, která Národní knihovně ČR poskytne dostatečnou rezervu minimálně pro příštích padesát let. Veřejnost najde v budoucí knihovně kromě novodobých fondů od roku 1801 do současnosti i podstatnou část fondů a studovnu Parlamentní knihovny. Koncepce nové budovy, která byla součástí zadání pro mezinárodní architektonickou soutěž, vychází z toho, že se knihovny v 21. století postupně transformují z více či méně uzavřených institucí poskytujících tradiční služby vázané na vlastní fondy v otevřené instituce s podstatně širším společensko-kulturním záběrem. Kromě základních služeb a zpřístupnění cca 300 000 dokumentů ve volných výběrech oborových a specializovaných studoven (počítá se s celkovou nabídkou 1 250 studijních míst) by měla nová knihovna nabídnout rovněž otevřenou zónu s literární kavárnou, prostory pro výstavy i pro kulturní a společenské vyžití. Společenské a odpočinkové prostory nabídnou dalších 700 míst.
Soutěžní návrhy se zpracovávaly pouze v anglickém jazyce a kromě grafických podkladů museli soutěžící dodat i jednoduchý model objektu knihovny v měřítku 1:500 v bílém provedení. Ten pak porotci během hodnocení vkládali do připraveného modelu Letné, aby získali přesnější představu, jak fantazie architektů koresponduje s nejbližším okolím budoucí stavby. O půlnoci, v noci na sobotu 1. července, se uzavřela registrace přihlášek. Podle očekávání vyvolala vypsaná soutěž zcela mimořádnou pozornost - po vytřídění přihlášek zaslaných duplicitně různými cestami a odmítnutí těch, kteří nesplnili základní požadavky registrace, bylo zaregistrováno 735 architektů a architektonických týmů prakticky z celého světa. Největší zastoupení měli mezi nimi domácí architekti, kteří podali 116 přihlášek. Obdobné počty registrovaných byly rovněž z Francie či Německa, zatímco ostatní evropské státy (například Velká Británie, Rakousko, Švýcarsko, Itálie a Holandsko) měly výrazně menší zastoupení. O celosvětovém zájmu o projekt připravovaný nad Vltavou svědčí přihlášky odeslané ze zemí ze všech obydlených světadílů - podíl 11% měla Severní Amerika; převahu 71:10 zde ovšem získaly Spojené státy nad Kanadou. Z pěti států Jižní Ameriky se přihlásilo celkem 11 architektonických týmů a z Afriky 3. Překvapivě velký ohlas měla soutěž u japonských architektů, od nichž přišlo do Prahy 17 přihlášek. Celkem měly asijské architektonické ateliéry mezi přihlášenými podíl 6%, včetně uchazečů z Indonésie, Malajsie či Thajska. A po jedné registraci došlo až z Austrálie a Nového Zélandu.

Říjen 2006 -I. kolo soutěže
Koncem září loňského roku došlo 355 návrhů z téměř stejného rozsahu zemí. Všechny návrhy pak 4. října putovaly ze skladu podatelny do zasedací místnosti Klementina, která byla opatřena speciálně instalovaným zabezpečovacím zařízením; aby snad někdo nepodlehl pokušení proniknout clonou přísného utajení. Tajemnice soutěže a dvě pracovnice Národní knihovny je tady seřadily podle přidělených pořadových čísel, zkompletovaly zaslané modely dohromady se samotnou architektonickou dokumentací a zaevidovaly. Čas mezi 5. a 21. říjnem byl vyhrazen pro práci čtyřčlenné technické komise jmenované generálním ředitelem Národní knihovny. Ta musela všechny zásilky otevřít, vyjmout z nich identifikační obálky a posoudit, zda jsou návrhy kompletní a zda jejich autoři dodrželi základní soutěžní kritéria, včetně striktního dodržení své anonymity na zaslaných materiálech.
K rozhodování se sešla mezinárodní porota ve složení: architektky Zaha Hadida Eva Jiřičná, urbanistická expertka UNESCO Irene Wiese-von Ofen, architekti José Grinberg, Petr F. Bílek a John Eisler, environmentální expert Tony Mc Laughlin. Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek zastupoval v porotě hlavní město a Vlastimil Ježek (v úzké spolupráci s náhradní porotkyní Bohdanou Stoklasovou, která koordinovala přípravu knihovnické části stavebního programu) Národní knihovnu. Porota se představila veřejnosti 23. října v Zrcadlové kapli Klementina, ale poté již bylo její další jednání uzavřeno před zraky veřejnosti a odehrávalo se v přísném odloučení od okolního světa. Předsedkyní poroty byla zvolena architektka Eva Jiřičná a místopředsedou se stal architekt Petr F. Bílek. Samotné
rozhodování poroty se ovšem neodehrálo v Zrcadlové kapli, kam by se ostatně ani stovky architektonických návrhů nevešly, ale na nedalekém Slovanském ostrově, ve velkém sále paláce Žofín. Sem bylo potřeba převézt materiály zaslané soutěžícími, nainstalovat výstavní panely a připevnit na ně výkresy.
Porotci zahájili svou práci dvouhodinovým individuálním studiem jednotlivých návrhů. A vzápětí po zprávě technické komise se již pustili do několika vyřazovacích kol, která znamenala konec v soutěži pro 224 návrhů. Po obědě jury v selekci pokračovala, až výběr do dalšího dne postupně zúžila na pouhých 28 soutěžících. Počet vhodných kandidátů pak byl druhý den zredukován na 8 finalistů, účastníků II. kola soutěže. Těm putovaly z Prahy pozvánky k další účasti v soutěži. V tuto chvíli však ještě nikdo z porotců netušil, kdo se zařadil mezi vyvolené. Rozhodovalo se totiž o anonymních návrzích a jména jejich autorů znala pouze notářka, u níž byly až do konce soutěže uschovány identifikační listy.

28. února / 2. března - II. Kolo soutěže
Návrhy pro II. kolo soutěže obsahující propracovanější model, dvojnásobný počet výkresové dokumentace a podrobnější řešení objektu, došly do Prahy v předepsaném termínu - do 6. února 2007. Opět prošly kontrolou a posouzením technické komise rozšířené o specialisty na techniku prostředí a statiku. Dne 28. února zasedla ke svému dalšímu jednání mezinárodní porota, aby vybrala vítězný návrh a další návrhy k ocenění.
O tom, jak je těžké rozhodnout se v podobné soutěži mezi stovkami architektonických návrhů, se bude moci brzy přesvědčit i široká veřejnost. Všechny soutěžní návrhy, včetně toho vítězného, se představí na velké výstavě v Galerii Klementinum od 29.března do 31. května.
Podrobnosti o soutěži a aktuální informace jsou přístupné na webových stránkách NK ČR: http://www.nkp.cz/competition library/index.htm

Porota - Jury
Zaha Hadid - jedna z nejlepších současných architektek, iráckého původu, působí ve Velké Británii. Zabývá se všemi obory designu, od rozsáhlých urbanistických řešení komplexů budov po návrhy interiérů a nábytku, projekty výstav světových muzeí i scénické návrhy. Přednáší na vysokých školách se zaměřením na design, mj. na Vysoké škole umělecko­průmyslové ve Vídni. Její invence a odvážné využití prostoru a geometrie v projektech byly oceněny v mnoha mezinárodních soutěžích (mj. Centrum současného umění v Římě, opera v Cardiffu, skokanský můstek v Innsbrucku, dále návrhy muzeí, divadel a koncertních sálů), její realizované projekty získaly velké uznání odborníků i veřejnosti, v roce 2004 získala jako první žena ocenění Pritzker Architecture Prize.
Of Iraqi origin, considered one of the best current architects, works in the United Kingdom. She deals with all fields of design ranging from urban scale through to products, interiors and furniture, exhibition designs for world museums as well as scenic designs. She lectures at universities specialized in architecture and design, among others at University of Applied Arts in Vienna. Her invention and courageous work with space and geometry in her designs were awarded in many international competitions (e.g. the Centre for Contemporary Arts in Rome, Cardiff Bay Opera House, the Bergisel Ski-jump in Innsbruck, designs of museums, theatres and concert halls). Zaha Hadiďs built work has won her much academie and public acclaim. In 2004 she became the first female recipient of the Pritzker Architecture Prize.

Eva Jiřičná
(předsedkyně poroty) - významná architektka českého původu, působící v Anglii. Po studiích pracovala ve Výzkumném ústavu módy a průmyslového designu v Praze, od roku 1968 v Londýně jako architekt ve Velké radě Londýna. Je držitelkou Řádu Britského Imperia 1. st. a dalších ocenění, čestných doktorátů a profesur na mnoha univerzitách, častou členkou mezinárodních architektonických porot. Od roku 1982 vede v Londýně soukromý ateliér pod názvem „Architekti Evy Jiřičná" (EJA), který získal řadu mezinárodních ocenění. V ČR se Eva Jiřičná se svým ateliérem angažovala na interiérech v Tančícím domě, na návrhu univerzitní knihovny ve Zlíně, dále na Foyer Sazka arény, úpravě interiérů historických objektů pro galerijní využití, na hotelových projektech v Praze, mj. navrhla novou Oranžerii v prostoru Pražského Hradu.
Renowned architect of Czech origin, works in the United Kingdom. After graduation at the university she worked in the Research Institute of Fashion and Industrial Design in Prague and since 1968 was architect at the Greater London Council. She received a Commander of the British Empire and other awards, holds many honorary doctorates and professorships in many universities and often participates in international architectural juries. Since 1982 she has been a principal of private studio "Eva Jiricna Architects" (EJA) which was awarded many international prizes. In the Czech Republic she was involved with her studio in designing the offices in the Gehry Building in Prague, the University Library in Zlín, the Foyer of Sazka Arena, refurbishment of interiors of historical buildings for gallery purposes and projects of hotels in Prague. Among others she also designed the new Orangery in the grounds of Prague's Castle.

Irene Wiese-von Ofen - architektka, zástupkyně UNESCO, mezinárodní expertka, vyžádaná vzhledem k umístění novostavby Národní knihovny na rozhraní s Pražskou památkově chráněnou zónou. Působila v Essenu jako místostarostka a poradkyně pro architekturu, plánování a obnovu města, přednáší na univerzitách v Německu, byla prezidentkou Mezinárodní federace pro bytovou výstavbu a plánování v Haagu v Nizozemsku, předsedkyní Rady německé asociace pro výstavbu, urbanismus a prostorové plánování v Berlíně. Je častou členkou i předsedkyní národních i mezinárodních architektonických soutěží.
An architect, representative of UNESCO, international expert, was invited to sit on the jury with regard to location of a new building of the National Library on the border of Prague Urban Conservation Area. She worked as a Deputy Mayor of the City of Essen and free lance consultant in Architecture, Town Planning and Urban Renewal. She is former president of the International Federation for Housing and Planning in Haag and president of the Council German Association for Housing, Urban and Spatial Planning in Berlin. She is a lecturer in many universities in Germany and often participates as chairwoman or member of jury in national and international architectural competitions.

José Grinberg - významný mexický architekt, zasloužilý člen Rady kolegia mexických architektů. Je 26 let profesorem architektury na Univerzitě Anahuac, získal řadu ocenění, mj. první cenu za městský komplex CIDECO iniciovaný Univerzitou Anahuac 1986; první cenu v mezinárodní soutěži o novou veřejnou knihovnu státu Jalisco v roce 2005. Grinbergova architektonická a urbanistická řešení vycházejí ze znalosti kontextu, programu, sociálních souvislostí a stavebních technologií. Ateliér Grinberg & Topelson Architects (1978) zpracoval řadu projektů rezidenčních, školských, zdravotnických, kulturních staveb (např. Dům kultury Huayamilpas v Coyoacánu, víceúčelová stavba Luise Moya v Mexico City).
Renowned Mexican architect, member of the Merit Board at the Colegio de Arquitectos de México. He is a Professor of Architectural and Urban Design at the Anahuac University for 26 years. He received many awards among others First Prize for urban housing complex CIDECO launched by the Anahuac University in 1986, First Prize in the International Competition for New Jalisco State Public Library in 2005. José Grinberg's architectural and urban solutions are rooted in the analysis of the context, program, social implications and building technologies. The studio Grinberg & Topelson Architects (1978) worked on many projects of residential, educational, health and cultural buildings (e.g. House of Culture Huayamilpas in Coyoacán, the Luis Moya Mixed use building in Mexico City).

Petr F. Bílek (místopředseda poroty) - český architekt s bohatými zkušenostmi z působení v zahraničí i s prací porotce v architektonických soutěžích. Před svým odchodem do USA získal zlatou medaili za projekt rekonstrukce Národního divadla v Praze (1983). Dále byl předsedou poroty soutěže pro Kongresové centrum v Praze, členem poroty pro mezinárodní soutěž AIA pro České centrum architektury v Praze, soutěže na regionální knihovnu Vysočiny v roce 2006 aj. V letech 1984-1994 navrhoval a realizoval městské a církevní stavby v Kalifornii. Od roku 1999 je členem zkušební rady Fakulty architektury, v letech 1998-2000 byl prezidentem České komory architektů. V Praze k jeho významným projektům posledních let patří např. přestavby a projekty diplomatických misí nebo rezidencí (pro USA, Japonsko, Kanadu) a přestavba Černínského paláce.
Czech architect with great experience from his activities abroad as well as from work of jury member in architectural competitions. Before his departure for the U.S.A. he was awarded a Gold Medal for Reconstruction of the National Theatre in Prague (1983). He was a Jury Chairman of the competition for Congress Centre in Prague and a Jury Member of the AIA Competition for Czech Centre of Architecture in Prague, competition for building of Regional Library of Vysočina in 2006 et al. In 1984-1994 he projected and realized city and church buildings in California. Since 1999 he is a member of Examination Board of Faculty of Architecture, in 1998-2002 was president of the Czech Chamber of Architects. His most important projects of last years in Prague include reconstructions and designs of embassies or residences (for the U.S.A., Japan, Canada) and reconstruction of Černín Palace.

Vlastimil Ježek - generální ředitel Národní knihovny ČR. Po několika semestrech Stavební fakulty na ČVUT vystudoval český jazyk a dějiny na Filozofické fakultě KU (1990). Po studiích pracoval jako publicista a novinář. Do roku 1993 byl redaktorem kulturní rubriky a redaktorem a vedoucím vnitropolitické rubriky deníku Práce. Dalších 6 let řídil Český rozhlas jako jeho generální ředitel. V září 2004 byl jmenován ministrem kultury ČR do funkce ředitele Národní knihovny České republiky. Je autorem řady knih a novinářských článků. Aktivně se angažuje přípravě stavby nové budovy NK a revitalizace areálu Klementina. Director General of the National Library of CR.
After several years of studies at Faculty of Civil Engineering at Czech Technical University he studied and graduated in Czech language-History from Faculty of Arts of Charles University (1990). After graduation he worked as a publicist and journalist. He was an editor of cultural section, then of politics section in newspaper "Práce" until 1993. He led Czech Radio as a general director for next 6 years. In September 2004 the Minister of Culture appointed him the director of the National Library of the Czech Republic. He is an author of number of books and newspaper articles. He actively involves himself in preparatory work of the construction of a new building for the National Library of CR and the revitalization of the Clementinum premises.

Bohdana Stoklasová - ředitelka Úsekunovodobých fondů a služeb NK ČR. Vystudovala obor knihovnictví a vědecké informace na Univerzitě Karlově v Praze. Během delších studijních pobytů v zahraničí (v USA v roce 1992, ve Velké Británii - Bodleian Library, Oxford v roce1991 aj.) se zaměřila zejména na knihovnické automatizované procesy a standardy. Je odpovědná za hlavní činnosti knihovny a jejich rozvoj - v roli koordinátora nebo řešitele se účastní řady domácích i zahraničních výzkumných projektů Je členkou pracovní skupiny IFLA pro Směrnice pro národní bibliografie, v letech 2002-2005 předsedala bibliografické sekci IFLA. Byla vedoucí týmu, který připravoval knihovnickou část stavebního programu pro novostavbu NK.
Director of Library Collections and Services Division of the National Library of CR. She is graduated in Librarianship and Information Studies at Charles University in Prague. During her long study stays abroad (U.S.A in 1992, the United Kingdom-Bodleian Library in Oxford in 1991 etc.) she focused on library automated processes and standards. She is responsible for all main library activities and their development, she participates in many Czech and international research projects as a coordinator or researcher. She is a member of IFLA Working Group for Guidelines for National Bibliographies, in 2002-2005 she chaired the IFLA Bibliography Section. She chaired the team preparing the library part of the new library building project.

Tony McLaughlin - environmentální inženýr, specialista na techniku prostředí, působící ve Velké Británii. Od roku 1982 působí ve firmě Buro Happold (od roku 1994 jako její partner). V pozadí mnoha úspěchů společnosti Buro Happold a cen, jež za své projekty posbírala, stály právě originální nápady Tonyho McLaughlina, jeho znalosti oboru a tendence hledat
úsporná nízkoenergetická řešení. Zaměřuje se na projektování budov esteticky přívětivých, technicky dobře fungujících a ekologicky zdravých. Mezi McLaughlinovy významné úspěchy mj. patří: Knihovna v Oxfordu, Národní knihovna Singapuru, Velké muzeum Egypta, platinové ocenění za vyváženost pracovního prostředí a ekologických požadavků v US Green Building v roce 2004.
Environmental engineer, specialist for technology of environment. He works in the United Kingdom. He joined company Buro Happold in 1982 and became a partner in 1994. Buro Happolďs success on many award-winning projects is due to Tony McLaughlin's originál ideas, knowledge of his discipline and a penchant for developing low energy solutions. He concentrates on designing buildings that are aesthetically pleasing, well engineered and environmentally sound. His important successes include Rothermere Institute Library in Oxford, National Library of Singapore, Grand Museum of Egypt, and LEED Platinum rating for balancing work spirit with high environmental aspirations in HQ Building for Genzyme Corp. in the U.S.A. in 2004.

John Eisler - významný newyorský architekt českého původu. Do roku 1983 pracoval v Československu pro SIAL Architects, získal ocenění v soutěžích (např. za návrh Pařížské opery - 1983 aj.). Projektoval i přestavbu bývalého Veletržního paláce pro Národní galerii v Praze, realizovanou SIAL v roce 1995. Vtémže roce obdržel ocenění Grand Prix České komory architektů. Od roku 1983 téměř 20 let pracoval pro ateliér arch. Richarda Meiera & Partners v New Yorku (např. Umělecko-průmyslové muzeum a Etnografické muzeum ve Frankfurtu, Chrám v Římě, Muzeum v Římě, Knihovna umění v Connecticatu). V současnosti pracuje opět v Praze (administrativní budova City Tower na Pankráci, návrh Centra hereckého umění).
Renowned New York architect of Czech origin. He worked for SIAL Architects in CR until 1983 and received many awards in architectural competitions (e.g. design for Paris Opera Bastille in 1983). In Czech Republic he projected the reconstruction of former Veletržní Palác for the Czech National Gallery, realized by SIAL in 1995. In 1995 he was awarded Grand Prix of the Czech Chamber of Architects. Since 1983 he worked for Richard Meier & Partners in New York for almost 20 years (e.g. Decorative Arts Museum and Ethnology Museum in Frankfurt, Church of the Year 2000 in Rome, Museum of the Ara Pacis in Rome, Art History Building in Connecticut). Nowadays, he works again in Prague on project of administrativě building City Tower and project for Centre of Actor's Art.

Jan Kněžínek - ředitel odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Po studiích pracoval nejprve v Ústavu racionalizace řízení a informačních technologií při Ministerstvu zemědělství ČR, začátkem 90. let se stal poradcem pro kulturu na Úřadu vlády ČR, později ředitelem odboru kultury, školství a zdravotnictví tamtéž, v letech 1992-1993 prvním náměstkem ministra kultury, v letech 1993-1996 tajemníkem magistrátu pro obvod Prahy 3. V roce 1996 byl ustaven do funkce kancléře Senátu v Parlamentu České republiky. Od konce roku 2005 působí jako ředitel odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu na Magistrátu hl. m. Prahy.
Director of Culture, Monument Care and Tourism Dept. of City of Prague. After graduation at the university he worked in the Institute of Rationalization of Management and IT Technologies at Ministry of Agriculture of CR. At the beginning of 90's he became an advisor for culture of the Office of the Government of CR, then director of Culture, Education and Health Dept. ibid. In 1992-1993 he was 1st Deputy of Minister of Culture, in 1993-1996 worked as Secretary of the Municipality District of Prague 3. In 1996 he was appointed the Secretary General of Senáte Chancellery Parliament of CR. Since the end of 2005 he works as a director of Culture, Monument care and Tourism Dept. of City of Prague.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
TZ
pipe
11.10.07 06:38
TZ
Helena
11.10.07 11:59
zobrazit všechny komentáře