Sipral pro Louise Vuittona

Source
CZECHDESIGN.CZ - Veronika Loušová
Publisher
Jan Kratochvíl
17.10.2005 04:40
10. října byla prvně prezentována významná zakázka pro nový francouzský obchodní dům na Champs Elysses v Paříži.
Pařížský obchodní dům se veřejnosti poprvé otevřel 9. 10. 2005. Do té doby si klient vyžádal přísné embargo na uveřejnění jakýchkoli detailů o zakázce včetně uvádění jeho jména. Nyní poprvé můžeme říci, že se jednalo o dekorační mříže pro Louise Vuittona.
Tato zakázka se stala významnou nejen pro samotnou společnost Sipral, ale určitě přispívá k dobrému jménu celé České republiky. Společnost Sipral vstoupila do konkurzu mezi dvacet firem z oblasti tvorby fasád jako jedna z mála, která nebyla francouzská.
Koncepční zadání mříží bylo po technologické a realizační stránce děláno ve společnosti Sipral. Mříž byla navržena Carbondale, Paris. Zakázka byla hotova během 10 měsíců. Podílelo se na ní kolem 40 subdodavatelských firem z České republiky.
Mříže byly dodány v nesčetných variantách. Kromě několika druhů povrchové úpravy se jedná o způsob užití mříže. Prvky mříže tvoří jakousi síťovinu, která odděluje pánské a dámské prostory, nebo V.I.P. oddělení. Tvoří předsazenou fasádu v interiéru i faktickou mříž jako překážku.
Prvkem, který se k sobě šroubuje je ornament o rozměru 16x16cm vycházející z tradice loga Louis Vuitton. Hliníkových prvků bylo odlito na 100 000 kusů a v Sipralu bylo obrobeno mnoha způsoby. Vznikly tak rovné či například do rádiusu ubíhající mříže. Prvky byly galvanicky pokoveny niklem, mědí, stříbrem a zlatem. 25 000 z nich je ozdobeno vloženými prvky, tzv. inzerty ze skla, kůže, tropického dřeva a porcelánu. Všechny inzerty jsou vyndavací, aby mohl být interiér přizpůsoben prezentovaným módním kolekcím. Celková plocha ozdobné mříže je 1200 m2.
Nenáročnější fází byla logistika - množství variant nezaměnit. Jelikož je mříž pohledová ze všech stran a značení nepřicházelo v úvahu, byly použity ke značení šroubky. Některé prvky se liší obrobenou plochou jen o 3 stupně. Prvky byly šroubovány do celků 3x1m a transportovány do Paříže na celkovou montáž.
Soubor fotografií Karla Cudlína vystavený nyní v Sipralu zachycuje celý proces tvorby mříží. Důraz je kladen na celkový proces výroby, detaily ukazují omílání odlitků kameny, zachycují precizní řemeslnou práci, například potahování inzertů kůží.
Kromě mříže byla představena i nová dvoupatrová vzorkovna, která je dílem pana architekta Fialy, stejně jako administrativní objekt s továrnou, který získal Cenu primátora hl.m.Prahy za mimořádně kvalitní architektonické dílo.
Dvoupatrová vzorkovna se plně přizpůsobuje koncepci původní zahrady. Tím, že se vyhýbá vzrostlým stromům a proto, že budova je šikmá s převýšením v nejvyšší části k nosné zdi 7 stupňů, jakoby připomíná vláček jedoucí krajinou.
Základ budovy tvoří ocelová konstrukce zasklená velkoformátovými skly. V čelní fasádě je osazeno 28 skel, každé jiného typu a jiné barvy, včetně růžové, červené či žluté. Odvrácenou stranu budovy zdobí různobarevné obdélníky z alucobondového materiálu vyskládané do šindele. Ve spodní viditelné části je prosvětlovací „břicho“ z červeného vlnitého plastu. Na skleněnou vzorkovnu navazuje budova jednacích místností – třípatrová budova ve tvaru elipsy obložená slabým hliníkovým plechem.

[ převzato z CZECHDESIGN.CZ -denni zpravodajstvi z Designbloku ]
0 comments
add comment