Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hlína – moderní materiál pro stavebnictví
Hlína – moderní materiál pro stavebnictví

Zájem o využití hliněných materiálů v moderní architektuře není nikterak nový. Již od 19. století je možné sledovat snahu o využití tohoto tradičního materiálu novým způsobem.
Architekti tak zvučných jmen jako Gaudí, Wright, Fathy nebo Le Corbusier se zabývají projekty z hlíny, ale také souvislostmi se sociálními, ekonomickými a filozofickými aspekty uplatnění tohoto materiálu v architektuře.
Současně s tím se objekty z hlíny také staví a osvědčují svou funkci. V poválečné Evropě se v 50. letech z důvodu nedostatku stavebního materiálu využívá hlíny jako nejsnáze dostupného materiálu a v bývalé NDR je takto postaveno několik stovek tisíc bytů. To vyvolalo zájem o hlínu i u nás, experimentuje se s různými způsoby stabilizace a realizují se první stavby.
Opravdový zlom ale nastává až v 70. letech, kdy v důsledku energetické krize a úvah o přelidnění zemí třetího světa je otázka levného a dostupného stavebního materiálu s malou energetickou náročností stále aktuálnější. Na hlínu se začíná nahlížet jako na téma hodné vědeckého výzkumu a realizují se mnohé projekty ve Francii, Německu, Belgii, USA, Mexiku a celé Africe.
V porovnání se světem je využití hlíny ve stavebnictví u nás na samém počátku. Architektů a projektantů informovaných a přesvědčených o pozitivních vlastnostech tohoto materiálu je poskrovnu. Dnes jsme ve fázi přechodu od prvních průkopnických projektů k využívání přírodních materiálů ve stavbě jako běžné alternativy. Řada navržených a realizovaných staveb s využitím hlíny ukazuje dalším zájemcům své kvality a možnosti uplatnění.
Hliněné materiály jsou ekologické a recyklovatelné, vytvářejí zdravé mikroklima v interiéru, esteticky hodnotné. Jejich vysoká povrchová teplota a akumulační schopnosti umožňují ušetřit za vytápění. Jsou vhodné z hlediska požární bezpečnosti a cenově jsou srovnatelné s konvenčními stavebními materiály.
Stále se však ještě nabízí k řešení témata nízké pevnosti hlíny a její citlivosti na vlhkost. Je nezbytné provést další vývoj, zkoušky, certifikace a následně vytvořit normy pro hliněné konstrukce a materiály. Tak aby byly jasně definované vlastnosti a s tím spojené možnosti pro navrhování a projektování staveb z hlíny.
Také je na architektech a projektantech, aby posoudili a nalezli vhodné uplatnění hliněných materiálů v konkrétní stavbě a jednotlivých konstrukcích.
Možnosti jsou široké - od nosných konstrukcí, výplňového zdiva, podlah, omítek, hydroizolací (bentonit) až po konstrukce pecí. Pro výslednou kvalitu díla je při realizacích nutné dodržovat technologickou kázeň důsledněji než u konvenčních materiálů, ale výsledek pak stojí za to.
Uplatněním přírodních materiálů ve stavbě překonáváme setrvačnost v uvažování o možnostech a směru vývoje architektury a stavebnictví. Tvůrčím způsobem naplňujeme odpovědnost vymyslet a navrhnout zákazníkovi kvalitní, zdravě prospěšný a k přírodě šetrný dům. Klíčová je úzká spolupráce a porozumění si stavebníka s architektem. Pak se může člověk v takovém domě cítit "jako doma".
Hlína není zastaralý materiál. Má tradici, ale také velké možnosti a budoucnost.


Hliněný dům | Marek Vlček
Lysovice 33, 682 01 Vyškov
tel. (+420) 608 419 421
info@hlinenydum.cz
www.hlinenydum.cz
Zdroj: Hliněný dům - Marek Vlček
Vložil: Tisková zpráva, 03.01.07 23:20
Návštěvnost: 11232 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.