Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Uplatnění světla v architektuře očima studentů
Uplatnění světla v architektuře očima studentů

Brno - Koncem října byly v Guggenheimově muzeu ve španělském městě Bilbao vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže International VELUX Award 2006, která je určená studentům architektury po celém světě. První cenu získala Louise Groenlundová z Dánska za projekt „Muzeum fotografie“. Druhou a třetí cenu získali Gonzalo Pardo ze Španělska a Anastasia Karandinou reprezentující Velkou Británii.

Dosažení složité prostorové struktury prostřednictvím jednotlivých architektonických prvků,, zakomponovaných do silné víry v moc světla, je velice hodnotným počinem. Vyžaduje osobní sílu, talent a integritu. Tento projekt je dobře prezentován a vyjadřuje prostorovou citlivost i architektonickou zralost. Těmito slovy odůvodnila porota udělení první ceny sedmadvacetileté Louise Groenlundové z Dánska. Ve svém projektu „Muzeum Fotografie“ Louise používá jako metaforu pro definici a konstrukci muzea fotografie fotoaparát. V lednu 2006 tato mladá architektka absolvovala School of Architecture v Kodani a projekt prezentovaný v rámci International VELUX Award představuje její diplomovou práci.

"Téma soutěže "Světlo zítřka“ se přímo dotýká mého vlastního výzkumu v oblasti fenomenologie a vnímání světla. Navrhovat muzeum fotografie znamená vytvářet optimální podmínky pro pozorování. Nejde jen o prohlížení fotografií, ale zároveň o to, aby si návštěvník uvědomil, co si prohlíží a za jakých podmínek," prohlašuje Louise Groenlundová o svém projektu.

Druhá a třetí cena pro Španělsko a Velkou Británii

Druhá cena připadla Gonzalo Pardo Diazovi (26) z Madridu, držiteli několika mezinárodních i národních architektonických cen. Jeho projekt „Místo ke čtení“ představuje trojrozměrnou síť – nikoli klasickou stavbu, ale prostor, skládající se z jednotlivých útržků, jež se neustále mění - pracovní stůl, prostor ve výstavbě, dorůstající les.

Třetí cenu získala Anastasia Karandinou (25), která pochází z Atén, nyní ale studuje ve Skotsku a svým projektem „Lehké neviditelné mosty“ reprezentuje Velkou Británii. Téma soutěže přivedlo Anastasii ke spojení teoretických znalostí o vlastnostech světla s jejím praktickým výzkumem prováděným v Šanghaji.

Kromě těchto vítězů udělila porota 17 čestných uznání studentům z devíti zemí.

Světlo zítřka v globální perspektivě

Členové poroty se před vyhlášením vítězů poprvé sešli k vyhodnocení všech přihlášených projektů letos v červnu. Hodnoceno bylo zejména experimentální myšlení a ideová koncepce jednotlivých prací. Porota byla příjemně překvapena širokým spektrem myšlenek a přístupů, které byly v 557 přihlášených projektech z 225 škol z 53 zemích zastoupeny. Dvacítka vyhlášených vítězů reprezentuje Evropu, Oceánii, Asii a Severní i Jižní Ameriku, přičemž seznamu dominuje s jedním vítězem a třemi čestnými uznáními Španělsko.

Předseda poroty Per Olaf Fjeld k všestrannému zpracování světla v jednotlivých projektech poznamenal: "Síla této soutěže spočívá v tom, že se jí účastní tolik soutěžících z celého světa a že samotné světlo nemá hranice. Existuje sice všude, ale architektonické podmínky související se světlem se místo od místa liší. To lze velmi dobře pozorovat i v různosti přihlášených projektů."

Podpora diskuse o denním světle

Již od svého založení se společnost VELUX snaží podpořit význam svých výrobků v architektuře tím, že vyvolává diskuse o přirozeném denním osvětlení a čerstvém vzduchu. Zástupce společnosti VELUX v porotě, pan Massimo Buccilli, vysvětluje: "Soutěž International VELUX Award je důležitým prvkem v pokračujícím dialogu s architektonickou veřejností – dialogu, o který usilujeme od založení společnosti VELUX. Naše mezinárodní podnikání v oboru výroby střešních oken a souvisejících produktů úzce souvisí se stavebním designem specificky zaměřeným na denní světlo a čerstvý vzduch. Rádi bychom zúčastněným studentům, jejich pedagogům a školám poděkovali za zapojení do soutěže i za účast v odborné porotě."

Soutěž International VELUX Award pro studenty architektury se koná každé dva roky, další ročník se tedy uskuteční v roce 2008.

Fotografie vítězů jsou od úterý 24.10.2008 vystaveny na www.velux.com/A.
Zdroj: VELUX
Vložil: Tisková zpráva, 18.12.06 11:45
Návštěvnost: 8552 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.