Zabezpečení poškozené školy v Jablonci přijde až na 25 mil. Kč

Vložil
ČTK
25.02.2019 16:45
Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou - Zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se loni v listopadu při rekonstrukci částečně zřítila, přijde podle odhadů na 18 až 25 milionů korun. Práce by měly začít příští týden a trvat mohou až tři měsíce. Dodavatelem ocelové konstrukce, která památkově chráněnou budovu zpevní, je Metrostav. S podobnými případy má firma zkušenosti. Silnici kolem školy bude možné pro dopravu otevřít zřejmě až v polovině května, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).


Budova byla poškozena při výstavbě centra odborného vzdělávání. Škola je kvůli stavbě prázdná. Rekonstrukce odhalila v budově školy vážné narušení statiky konstrukcí, kvůli kterému se zřítila část zdi v prvním a druhém patře budovy. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Proto se kraj, který je investorem, dohodl na uzavření Podhorské ulice kolem školy, která je součástí silnice I/14. Podle odbornice na statiku Hany Gattermayerové byly příčinou havárie zřejmě špatně odvedené práce na úpravách v budově v 80. letech minulého století. Nezavinil ji dodavatel stavby, o slabinách budovy nemohl vědět, vše skrývaly omítky.

"Zvažovali jsme tři varianty, co s tím dál. Zvažovali jsme totální demolici, částečně projekt centra vzdělanosti předělat nebo ho zachovat," řekl Tulpa. Celkové náklady na sanaci poškozené budovy se odhadují na 92 milionů korun, demolice a výstavba nové by přišly na dvojnásobek. I proto padlo rozhodnutí školu zabezpečit a pokračovat v zahájené výstavbě centra odborného vzdělávání. Studenti by se tak podle Tulpy navzdory komplikacím měli do školy vrátit podle původních plánů 1. září 2020. "Jsem rád, že se bude pokračovat v rekonstrukci, zachraňujeme jedinečné obory v celé republice," doplnil Martin Kubáč, ředitel školy, v níž se učí pasíři a další profese, které potřebuje místní bižuterní průmysl.

"Nejprve bude postaveno šest ocelových věží, na kterých se v podstatě už pracuje, aby podržely celou tu fasádu do Podhorské ulice. Na druhé straně objektu pak bude pomocí klasických ocelových stojek a zvláštního dřevěného bednění postupně od sklepa až po půdní prostory kolem celého havarijního místa vytvořeno nové podstojkování a bednění. Teprve pak, až bude celá budova stabilizována, bude možné přikročit k dalším stavebním pracím," popsal postup zabezpečení budovy Jiří Morávek z Metrostavu. Zároveň musí stavbaři prověřit, zda nejsou pod omítkou skryty další poruchy, které by mohly stavbu ještě ohrozit, doplnil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články