Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mary McLeod: Le Corbusier, the New Woman, and Domestic Reform

Galerie VI PER Vás v pátek 12. ledna 2018 v 19:00 hodin srdečně zve na první letošní přednášku.

Přednáška Mary McLeod „Le Corbusier, the New Woman, and Domestic Reform" (Le Corbusier, nová žena a reforma domácnosti) bude zkoumat vztah mezi dílem architekta Le Corbusiera a vznikem hnutí „nouvelle femme" (Nová žena) ve Francii po první světové válce. Zaměří se na to, jak se proměna genderové identity žen a jejich sociálních podmínek (jako například jejich postavení v práci a takzvaná „krize služebnictva") promítly do Le Corbusierovy vize rodinného života ve dvacátých letech 20. století. McLeod představí jedinečný vliv francouzské architektky a designérky Charlotte Perriand, která se ve svém díle snažila vytvářet funkční obytné prostory s vírou, že lepší design vytváří také lepší společnost, na návrhy Le Corbusierova studia. Představí i roli hnutí, vznikajícího tehdy ve Francii a Německu a zaměřeného na reformu domácnosti (zvláště pak vliv díla Paulette Bernège), na Le Corbusierovo pojetí moderního žití. Jedno z témat, které bude věnována pozornost, je také kuchyně, které se v jeho díle dostalo ve 20. letech význačnější pozornosti. Jako klíčový bude zkoumán projekt bytu pro Salon d'Automne (Podzimní salon) z roku 1929. Součástí přednášky bude rovněž projekce krátkého filmu od Pierre Chenala z roku 1931 L'Architecture d'Aujourd'hui (Architektura dneška), v němž Le Corbusier představuje tři ze svých vil navržených v pozdních dvacátých letech 20. století.

Mary McLeod je profesorkou architektury na Kolumbijské universitě, kde vyučuje teorii a historii architektury. Učila rovněž na Harvardově univerzitě, Univerzitě v Miami a na Institutu architektonických a urbanistických studií (Institute for Architecture and Urban Studies) v New Yorku. Studovala na Princetonské univerzitě, kde získala postupně bakalářský, magisterský i doktorský titul. Ve své výzkumné a publikační práci se zaměřuje na dějiny moderních hnutí a současnou teorii architektury, přičemž zkoumá témata týkající se vztahů mezi architekturou a ideologiemi. Byla spolueditorkou sborníků Architecture, Criticism, Ideology a Architecture Reproduction, a také editorkou a spoluautorkou knihy Charlotte Perriand: An Art of Living (Abrams, 2003). Byla iniciátorkou a spolukurátorkou výstavy Charlotte Perriand: Interior Equipment, která proběhla v Urban Center v New Yorku. V poslední době se pod záštitou Beverly Willis Architectural Foundation věnovala spolueditaci webové stránky zabývající se americkými architektkami – průkopnicemi. Její články byly publikovány v periodicích jako Assemblage, Oppositions, Art Journal, AA Files, JSAH, Casabella, Art Journal, Harvard Design Magazine a Lotus, ale také v dalších časopisech a antologiích – např. ve Food and the City, Le Corbusier: An Atlas of Modern Landscapes, Architecture School, The Sex of Architecture, Architecture in Fashion, Architecture of the Everyday, Architecture and Feminism, The Pragmatist Imagination, The State of Architecture, Fragments: Architecture and the Unfinished, Architecture Theory since 1968, Oppositions Reader, Le Parole dell'Architettura či v Modern Women: Women Artists at The Museum of Modern Art. Získala několik stipendií a ocenění včetně Brunner Award, Fulbright Fellowship a NEH Award, a dále grantů od New York Council of the Arts či od Graham Foundation.

Přednášku podpořilo Velvyslanectví USA v České republice.

Více informací >
Zdroj: Galerie VI PER
Vložil: Tisková zpráva, 08.01.18 13:00
Návštěvnost: 242 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.