Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lázeňská města chtějí nominaci do UNESCO podat v 2. polovině rokuKarlovy Vary - Lázeňská města sedmi zemí chtějí v druhé polovině letošního roku podat nominaci Slavných lázní Evropy na seznam Světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentace aktuálně prošla takzvaným testem úplnosti. Nyní bude ještě doplněna o některé formální náležitosti a po schválení ve všech dotčených zemích bude odeslána do Paříže, řekl dnes novinářům primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA)


"Chtěli jsme původně nominaci podat do konce ledna. Nicméně vzhledem ke schvalovacím procedurám v sedmi účastnicích zemích to časově není možné do konce ledna stihnout. Tak, jak bude doplněna a dopracována, bude podána v průběhu roku 2018. Následovat bude vyhodnocení té nominace centrálou UNESCO v Paříži," řekl Kulhánek. Zatím podle něj nelze odhadnout, jak dlouho vyhodnocení potrvá. Není totiž jasné, jak se UNESCO k sériové nominaci 11 měst postaví. Pokud by vše trvalo standardně dlouhou dobu, o nominaci by se mělo rozhodnout v roce 2020.

V Karlovarském kraji se nominace týká Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Byla kvůli tomu mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v těchto městech. Součástí jejich památkových rezervací je nyní i takzvaná lázeňská kulturní krajina. "Tím je myšlena síť lázeňských cest, altánů, vyhlídek, rozhleden, památníků, laviček a křížků, kterými jsou protkány okolní lesy. Je to vůbec poprvé, co byla taková krajina zahrnuta do památkové rezervace," uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA).

V Mariánských Lázních a Karlových Varech byla dosud památková ochrana formou památkové zóny, změna na rezervaci se ale majitelů dotčených nemovitostí nedotkne. Souhlas památkářů s úpravami na nemovitostech ale budou muset mít i majitelé domů, které jsou do rezervace zahrnuty nově. Týká se to částí Drahovic a Tuhnic v Karlových Varech a dvou ulic ve Františkových Lázních.

Konečné složení původně širší nominace je 11 evropských měst - Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Nominace se připravuje více než deset let, vzhledem k počtu zastoupených měst je nejsložitější nominací v české historii.
Zdroj: Stěpánka Bartoňová
Vložil: ČTK, 05.01.18 08:30
Návštěvnost: 663 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.