Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno-střed opravilo dům, který projektoval Poříska

Brno - Městská část Brno-střed opravila za zhruba 30 milionů korun nájemní dům z roku 1934 na Moravském náměstí 14. Sice není památkově chráněný, je ale výraznou stavbou architekta funkcionalismu Oskara Pořísky. ČTK to řekl radní městské části Michal Doležel.

"Dům jsme se kvůli jeho kvalitám rozhodli rekonstruovat citlivě a kvalitně, jako kdyby to byla kulturní památka," uvedl Doležel. Poříska dům pojal jako zakončení vzniklé Mášovy ulice. Díky dominantnímu průchodu objekt představoval symbolickou bránu mezi městským jádrem a nově vznikající částí.

Dům nechal vystavět Nadační fond Valentina Falkensteinera, který vznikl na konci 19. století s cílem získávat peníze na stavbu domů pro sociálně slabší a střední vrstvu. Objekt utrpěl značné zásahy při druhé světové válce během odstřelování Německého domu, který stál v jeho sousedství, na konci války ale vyhořel a následně byl odstraněn. Pořískova stavba od doby svého vzniku výraznějšími opravami neprošla.

Podobně rozsáhlé opravy městská část Brno střed plánuje i u dalších významnějších staveb. Doležel zmínil například sousední dům 12 na Moravském náměstí nebo dům známý jako Rozmarýn v Kounicově ulici. Komplex Rozmarýnu byl postaven v polovině 20. let 20. století podle návrhu architekta Karel Nahůnka v rondokubistickém stylu. Obsahoval nájemní byty, společensko-kulturní zázemí, administrativní část, bylo v něm mimo jiné i kino.
Autor: ČTK, 04.01.18 13:05
Návštěvnost: 621 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.