Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Národní muzeum už připravuje expozice o přírodě

Praha - Národní muzeum připravuje své přírodovědné expozice, které se spolu s expozicí 20. století a částí určenou dětem otevřou v roce 2019. ČTK o tom dnes informovala mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Rekonstruované muzeum se pro návštěvníky poprvé otevře 28. října 2018 u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea. Návštěvníci budou moci navštívit Česko-slovenskou výstavu a další prostory Historické budovy.

Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015, stará budova ale byla kvůli přípravám zavřená už několik let předtím. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů, uvedl v říjnu ředitel muzea Michal Lukeš.

Přírodovědecká témata se v novém muzejním uspořádání dělí na trasy Příroda a Evoluce, chystá se i experimentální trasa ExperiMus. Historická a přírodovědecká témata bude propojovat Klenotnice a mincovní kabinet. Stejně tak se témata přírody a dějin propojí v trase Lidé, která představí návštěvníkovi člověka z pohledu antropologie a archeologie.

Čistě společenskovědní témata budou pak prezentována trasou Dějiny, která obsáhne vývoj od raného středověku do roku 1914 v Historické budově, a 20. století v Nové budově. Tradičním místem bude Panteon Národního muzea, zcela novými momenty bude multimediální spojovací chodba a Dětské muzeum v Nové budově.

V části přírodovědných expozic popisující evoluci a nazvané Z vody na souš se návštěvník ocitne jakoby pod vodou. Vstoupí mezi volně "plující" exponáty doplněné o modely na soklech. Pro preparáty jsou připravena monumentální akvária. Dominantou zóny Ovládnutí živlů bude velryba - symbol Národního muzea. Návštěvník ji bude moci obdivovat i z ochozu nad pásem vitrín s exponáty dalších savců. Kostra plejtváka prosvětlená 3D sestavou by měla vytvářet atmosféru celé místnosti. Expozice ukazující minerály celého světa bude instalována v původním mobiliáři a adjustaci, ale i v prostorách unikátně dochované původní instalace z roku 1892.

Poté co byla zrušena architektonická soutěž na řešení expozic v Historické budově z důvodů neslučitelnosti podmínek České komory architektů se zákonem o zadávání veřejných zakázek, muzeum postupně vybírá architekty jednotlivých expozic, uvedla Kvapilová. Pro přírodovědné vybralo Daniela Kříže, Jana Albrechta a Renatu Slámkovou, kteří se zúčastnili původní architektonické soutěže. Konzultantem architektonického řešení expozici a návštěvnického provozu je architekt Josef Pleskot.
Autor: ČTK, 11.11.17 08:55
Návštěvnost: 770 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.