Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Chrám bude opravovat firma, se kterou má Kolín již zkušenosti

Kolín - Výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce kolínského chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí vyhrála firma BFK service, která již několik rekonstrukcí a staveb v Kolíně dělala. Vyhrát výběrové řízení jí pomohlo konsorcium s firmou Gema Art, která se specializuje na záchranu a obnovu památek. ČTK to řekl kolínský místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Vítězná nabídka činila téměř 60 milionů korun včetně DPH, projekt počítal s částkou kolem 90 milionů. Reálnost vítězné nabídky potvrdila nabídka firmy, která skončila na druhém místě a byla jen o jeden milion dražší. Město získalo na rekonstrukci dotaci, která pokryje 90 procent nákladů.

Vedení Kolína se již dříve nechalo slyšet, že chrám sv. Bartoloměje musí opravovat firma, která má s opravou památek zkušenosti. Zároveň bude Kolín dbát na to, aby na práce dohlíželi památkáři. Podmínky veřejné zakázky byly nastavené tak, že se stavební firma musela spojit s firmou památkářskou. "Vítězná firma rozhodně kvalifikační předpoklady doložila," řekl Kašpar.

Firma BFK v Kolíně rekonstruovala například nemocniční svobodárnu nebo faru naproti sv. Bartoloměji. Stavěla také tenisový areál V Jezerkách, parkoviště, rekonstruovala kanalizační stoky nebo upravovala oddělení onkologie v nemocnici. Památkářská firma Gema Art v této oblasti působí od roku 1990. Hlavní náplní práce firmy jsou restaurátorské a kompletní stavební práce na památkově chráněných objektech, je držitelem licence ministerstva kultury. Firma rekonstruovala například rotundu svatého Václava v Praze, obnovovala areál zámku Svijany nebo komplex klášterů v Českém Krumlově.

Zatím není jasné, jestli začnou práce ještě do konce roku nebo až na jaře. Město musí před podpisem smlouvy s vítěznou firmou počkat na uplynutí doby, ve které mohou účastníci řízení podat stížnost, a na kontrolu tendru Centrem regionálního rozvoje. První etapa má zabrat více než 1,5 roku. Druhá etapa, ve které se bude dokončovat kostnice, v jejímž rámci se budou restaurovat kosti, bude o rok delší.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle Kašpara je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.
Zdroj: Jaroslav Beneš
Vložil: ČTK, 29.10.17 12:45
Návštěvnost: 659 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.