Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Prysku dokončili demolici nevyužívané školy v příroděPrysk - V Prysku na Českolipsku dokončili demolici bývalé školy v přírodě a sousední administrativní budovy. Na jejich místě by měl vzniknout prostor k oddychu, časem možná i expozice Lužických hor. Náklady na demolici objektů odhadli původně projektanti na 22 milionů korun, pět milionů obec získala z ministerstva pro místní rozvoj. Nakonec se ale podařilo budovy zbourat za zlomek odhadu. Po veřejné soutěži, do níž se přihlásilo 26 firem, se cenu povedlo snížit na 2,8 milionu bez DPH, řekl dnes ČTK starosta Jan Sviták (Nezávislí).


Areál školy v přírodě vznikl v Prysku v 70. letech minulého století v sousedství staré školy. Léta nevyužívané objekty školy v přírodě a administrativní budovu musela před několika lety obec koupit od soukromých vlastníků zhruba za tři miliony korun. "Obávali jsme se, že by tam mohla vzniknout ubytovna pro sociálně slabé, a to by byl pro obec vážný problém," řekl Sviták. Obec se proto podle něj raději zadlužila, aby objekty získala. Demolice budov stála nakonec obec jen necelý milion korun, zbytek nákladů kryla dotace. "To jsme vůbec nečekali," řekl Sviták.

Otazník ale visí nad osudem staré školy, jejíž základ podle Svitáka pochází už z 18. století. Obec ji původně chtěla zachovat a využít ji pro spolkovou činnost. Ukázalo se ale, že budova je ve velmi špatném stavu a předběžné odhady nákladů na její rekonstrukci jdou podle starosty do desítek milionů korun. To si obec nemůže dovolit. "Proto možná bude levnější ji zbourat a postavit na jejím místě objekt nový, menší," poznamenal. O tom ale bude podle Svitáka rozhodovat nové zastupitelstvo, které příští rok vzejde z voleb.

Demolice v Prysku byla největší akcí tohoto druhu v Libereckém kraji z dotace ministerstva pro místní rozvoj určené na zbourání chátrajících objektů. Celkem takto rozdělilo ministerstvo na demolice 90 milionů korun. Podporu získalo 37 projektů v 11 krajích, nejvíce jich připadlo na Olomoucký. V Libereckém kraji získalo dotaci pět projektů v hodnotě 29,3 milionu korun. S žádostí uspěly vedle Prysku také Jablonec nad Nisou, Josefův Důl, Chrastava a Nové Město pod Smrkem.
Zdroj: Leona Vacková
Vložil: ČTK, 23.10.17 12:50
Návštěvnost: 740 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.