Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vladimír Karfík: Vzpomínky - 2. rozšířené vydání

Život a dílo architekta Vladimíra Karfíka je mimořádné nejen v ČSR, ale i ve světovém kontextu . Slouží pro poučení a vzor nejen architektům, ale všem zájemcům a obdivovatelům budování koncernu BAŤA, jemuž v čele stály dvě osobnosti: Tomáš Baťa (1876 – 1932), zakladatel a  Jan A. Baťa (1898 – 1965), pokračovatel.
Dílo VZPOMÍNKY jsou základním poučením pro architekturu a pro historii Evropy ve  dvacátém století s přihlédnutím k vývoji v USA. Odrážejí tvorbu hlavních proudů umělecké a technické moderny. Při bližším pohledu  vidíme, že tvorba hlavních tvůrců moderny byla vysoce individuální. Vzpomeňme na objevná díla Le Corbusiera, Mies Van der Rohe, Waltera Gropia, na sovětské konstruktivisty z 20. let, nebo na modernisty Karla Honzíka, Josefa Havlíčka, Oldřicha Tyla, Bohuslava Fuchse, kteří vždy vytvářeli odvážně  individuální styl.
Zlínská moderna byla však trochu odlišná, neboť se v ní objevovaly aplikace dvou dominantních tendencí: funkce a konstrukce. Pokročila však i dále, aplikovala v praxi  unifikaci, typizaci, standardizaci a produktivní ekonomii. Tato nová tvářnost byla podporována i tím, že architekti ve Zlíně byli nuceni pracovat pro obrovský průmyslový koncern, kde věda, technika a ekonomika hrály hlavní úlohu. Tomáš Baťa, zakladatel rád říkával: „ Jsou  tři hodnoty, kterých si nejvíc vážím  -  čas, věda a technika. Nejdůležitější je však čas - když ho zanedbáme - tak věda a technika budou už zastaralé, tedy méněcenné nebo bezcenné“. Tak se mohlo stát, že 5etážové budovy byly postaveny za 6 měsíců. 
Vladimír Karfík přišel do zlínské projekční kanceláře  v dubnu 1930  z Chicaga, kde byl  tři roky  zaměstnán u velkých projekčních firem, z toho téměř polovinu doby u slavného Franka Lloyda  Wrighta.  Objevil ho budoucí šéf  Jan Antonín Baťa, který zde otvíral 14 prodejen obuvi. Po tragickém skonu nevlastního bratra Tomáše (+1932) stál osobně v čele firmy BAŤA v letech 1932 až 1939, kdy byl nucen emigrovat přes USA do Brazílie.
Vl. Karfík nastoupil  do  projekčního  oddělení koncernu, kde projekční programy byly někdy obrovské. Budovala se další města a továrny v ČSR:  Otrokovice, Napajedla,  Zruč n. Sáz., Třebíč, Sezimovo Ústí,  na Slovensku Batizovce a Partizánské. Také velké průmyslové celky v zahraničí. Jmenujme aspoň ty největší:  Batanagar v Indii  (20 000 zaměstnanců),  East Tilbury v Anglii  (12 000 zaměstnanců), Olmuth v Německu, Möhlin ve Švýcarsku,  Best v Holandsku, Hellocourt ve Francii, Batavia v Kanadě,  Borovo v Jugoslavii  a Belcamp v USA. Všude firma překonávala zahraniční konkurenci nejen vědeckou a technickou úrovní, ale i ekonomickými systémy.
Vladimír Karfík, ač stanul v čele projekčního oddělen, přesto  vždy  pracoval i na některém vlastním projektu. Nejzajímavější stavbou byla pro něho administrativní budova č.21,  kde se podařilo realizovat, na svou dobu, některé novinky:  klimatizaci, montážní příčky, ale převážně  tzv. kancelářský velkoprostor, šéfovu pojízdnou kancelář ve výtahu, umývání oken zvenku pomocí výtahu apod. Byla to v této době nejvyšší budova v Evropě. Stavby Vladimíra Karfíka uvádíme podrobně v knize. Jde celkem cca o 95 realizovaných staveb v celém světě.
Ze Zlína r. 1946 odešel na nově zakládanou Fakultu architektury v Bratislavě.  Zde působil až do roku 1979 a podílel se na stavební činnosti Slovenska nejen jako vysokoškolský pedagog, ale také jako praktik při vytváření většiny základních architektonických záměrů země. Zúročil všechny své dosavadní odborné a vědecké metody, navštěvoval cizí země, zařadil se svou tvorbou mezi přední světové architekty. Za svou činnost obdržel řadu ocenění v Evropě i USA. Rozšířená reedice se věnuje zejména období od roku 1946.
Bohatou architektonickou a pedagogickou činnost ukončil pracovním pobytem na MALTĚ, kde působil jako profesor na Fakultě architektury v La Vallettě, vedl projektové oddělení pro výstavbu  a působil jako osobní konzultant v úřadu prezidentky Malty v letech 1979 – 1983.
Od roku 1983 žil a pracoval až do konce života roku 1996 v Brně.

Bibliografické údaje:

Kategorie: autobiografie
Název: VZPOMÍNKY
Autor: Vladimír Karfík, Prof. Ing, arch.
Nakladatelství: ATELIER IM, Luhačovice (studio Mac Works a nakladatelství)
ISBN:978-80-85948-88-2
EAN: 9788085948882
Počet stran: 453
Jazyk: čeština, anglické popisky obrázků, úvod a doslov
Fotografie: čb 112
Rozměry: 18,5 x 22,8 cm
Cena: 450,- Kč
Vydání: 2. vydání 2017 rozšířená reedice (1. vydání 2012)                               
Tiskárna: Cardbox packaging Slušovice
Zdroj: ATELIER IM
Vložil: Tisková zpráva, 13.10.17 07:05
Návštěvnost: 524 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.