Stavaři: Na trhu je nedostatek tepelně izolačních materiálů

Vložil
ČTK
11.10.2017 19:05
Praha

Praha - Na trhu je v současné době nedostatek tepelně izolačních materiálů, jako je například minerální vata. V důsledku toho rostou i ceny stavebnin. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými stavebními firmami. Některým z nich chybějí také zdicí materiály, například cihly. Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) uvedla, že jde z velké části o sezonní vliv, letos je však tento výkyv silnější než obvykle. Podle asociace se situace na trhu s minerálními izolacemi zlepší po Novém roce.


"V současné době je nedostatek střešní minerální vaty. Termíny dodání jsou až v únoru 2018. Cenové hladiny jsou vysoké, když velká poptávka umožňuje výrobci nabízet materiál téměř beze slev," řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Termíny dodání u ostatních tepelných izolací, jako jsou například stříkané pěny nebo pěnový polystyren, jsou podle něho čtyři až pět týdnů od objednání. "Standardní termín je zhruba poloviční," dodal.

Problém byl podle něho i u některých zdicích materiálů, například cihel nebo tvárnic, kdy někteří výrobci v létě ani nepřijímali objednávky. "V současné době se ale situace uklidňuje. Nedostatek pórobetonových tvárnic je možné řešit dovozem ze zahraničí," uvedl dále Kostiha.

Mluvčí Hochtiefu Michal Talián ČTK sdělil, že na trhu je obecný nedostatek téměř veškerého stavebního materiálu. "Nejhorší situace je u izolačních materiálů, například vaty, a u zdicích materiálů, jako jsou třeba cihly. Nedostatku se snažíme čelit tím, že poptáváme dodavatele s dodatečným předstihem. Ceny stavebních materiálů stoupají dlouhodobě," doplnil Talián. Nedostatek izolačních materiálů, a to jak vláknitých, tak polystyrenu, potvrdil také mluvčí Skansky Marek Pšeničný. Jak uvedl, souvisí to patrně se sezonním finišováním na fasádách.

"Momentální nedostatek tepelně izolačních materiálů se netýká pouze českého trhu, ale registrujeme jej i v dalších evropských zemích," dodala mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš situaci ale nevidí nijak dramaticky. "Průmysl stavebních hmot v Česku je v dobré kondici a stačí poptávce na trhu. Možná, že lokálně by mohly být nějaké výpadky, v dodávce mezi výrobcem a stavitelem. Ale není to problém výroby. A pokud jde o ceny, rostoucí kvalita materiálů se do cenové úrovně musí promítnout," řekl Matyáš. Svaz sdružuje zhruba 1300 firem z řad stavařů, výrobců stavebních hmot, projekčních, inženýrských a poradenských firem.

Asociace výrobců minerální izolace podle její ředitelky Marcely Kubů registruje výkyv v poptávce po určitých typech izolačních materiálů, nikoliv však v celém segmentu izolací jako celku. "Z velké části jde o sezonní vliv, když před zimou finišuje venkovní zateplování. Ten se opakuje každoročně. Je však pravda, že letos je tento výkyv posílen. Důvodem je zejména hospodářské oživení v zemi, které se začíná projevovat i ve stavebnictví rostoucím počtem nových projektů v bytové i nebytové výstavbě," uvedla Kubů.

Na poptávku má podle ní vliv obecně zvýšené povědomí o úsporách energie jako o investici, čemuž pomáhají některé státní programy, například Nová zelená úsporám. "Na flexibilitě jednotlivých dodávek se negativně odráží to, že se u nás ve stavebnictví moc dopředu neplánuje. Výroba se naopak plánuje většinou v měsíčních a týdenních cyklech, tudíž je někdy obtížné reagovat na požadavky přicházející z trhu na poslední chvíli," doplnila Kubů. Celé odvětví podle ní investovalo a investuje do výrobních kapacit. "Situace na trhu s minerálními izolacemi se zlepší po Novém roce," dodala.
0 komentářů
přidat komentář

Související články