Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Před 130 lety se narodil švýcarský architekt Le Corbusier

La Chaux-de-Fonds - Švýcarský architekt Le Corbusier, který se narodil 6. října 1887 jako Charles Édouard Jeanneret-Gris, byl hlavním představitelem dvou významných stylů 20. století, purismu a brutalismu. Jeho strohé železobetonové stavby i vizionářské představy sídlištních velkoměst mu kromě slávy a obdivu přinesly i nepochopení a odsouzení. Muž, který tvrdil, že "dům je stroj na bydlení", měl také živé kontakty s českou avantgardou.

Celý život byl okouzlen přesností a funkčností nejrůznějších strojů, aut či lodí. Jeho fascinace měla kořeny i v původní Le Corbusierově profesi, vyučil se hodinářským rytcem. Toto řemeslo mělo tradici nejen v rodném kraji (narodil se ve švýcarském La Chaux-de-Fonds), ale i v rodině. Sám se mu však nemohl dál věnovat. Od dětství měl velmi slabý zrak a po třicítce zůstal dokonce na jedno oko slepý. Tento handicap Le Corbusierovi sice způsoboval problémy, ale v aktivní práci mu zabránit nemohl.

Zrealizoval celkem 75 staveb na několika kontinentech (první vilu už v 19 letech), navrhl desítky urbanistických studií, napsal přes 40 knih, vydával několik časopisů, vytvořil stovky kreseb a maleb a pozoruhodně zapůsobil i jako designér nábytku. Proslavené je například jeho elegantní pohovka LC4. Zemřel na infarkt v moři 27. srpna 1965, má řadu následovníků. Pohřben je vedle své ženy ve francouzském Roquebrune, v zemi, která se mu stala druhým domovem.
Autor: ČTK, 05.10.17 09:50
Návštěvnost: 1245 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.