Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Turnov hledá nové místo pro knihovnu, zvažuje dvě varianty

Turnov - Turnov opět hledá nové místo pro knihovnu. Zvažuje dvě varianty, rekonstrukci bývalého kina na Trávnicích nebo výstavbu nové budovy mezi letním kinem a domem Na Sboře. Novinářům to řekl starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Odhadem půjde o investici za 45 až 50 milionů korun, uskuteční se ale nejdřív za několik let.

O stěhování knihovny se v patnáctitisícovém městě diskutuje léta, předchozí návrhy ale pokaždé vyzněly naprázdno. Současné prostory knihovny v Jeronýmově ulici jsou kapacitně nedostatečné, chybí tam lepší zázemí i společenský sál a budova není bezbariérová. Z nyní zvažovaných variant má větší šanci výstavba nové budovy. Návrh na přestěhování do zchátralého prvorepublikového kina nemá mezi radními podporu. Starosta chce ale tuto možnost radě města ještě jednou předložit. "Pořád jsem zastáncem toho, abychom knihovnu nastěhovali do toho místa. Vnímám velký potenciál historické budovy, která je v centru a blízko centrálního parkoviště," uvedl. V sousedství bývalého kina je navíc městské divadlo.

Přeměnou na knihovnu by se podle něj navíc vyřešily problémy, které s touto nevyužívanou budovou jsou. "Dostali jsme na ni desítky stížností," řekl. Pobyt v rozlehlé budově narušené břízami rostoucími uvnitř objektu je nebezpečný, vršky stromů jsou už nad střechou. Dokud město nezajistilo boční a zadní vchody, byl objekt oblíbeným pro pořizování selfie. "Chodilo se tam davově, naráz tam bylo i 20 až 30 dětí," uvedla mluvčí radnice Anna Šupíková. Dům je vyhledávaný i mezi bezdomovci.

Bývalé kino ale nyní Turnovu nepatří, prodalo ho v roce 2001 tehdejšímu radnímu Vítězslavu Sekaninovi. Podle kroniky města se tehdy radnice snažila objekt prodat neúspěšně několik let a Sekanina ho chtěl přestavět na obchodní centrum s malými krámy a kavárnou. To se mu ale nepovedlo, uvnitř byla pouze vietnamská tržnice. Sekanina nyní městu nabídl objekt zpátky za 6,5 milionu korun, tedy za cenu, jakou za něj tehdy zaplatil.

Podle starosty ale radní cenu považují za vysokou, jedná se Sekaninou o jejím snížení. Za neřešitelný nepovažuje starosta další problém, dům totiž stojí v pasivní zátopové oblasti. Hocke si také nechá detailněji propočítat, na kolik by přišla rekonstrukce objektu a na kolik výstavba nové budovy. Podle předběžných odhadů by se ceny příliš nelišily. I proto se zdá radním vhodnější postavit novou budovu, která by byla na míru potřebám knihovny. "Byl bych rád, kdybychom se do konce volebního období (podzim 2018) posunuli k rozhodnutí, zda zadáme architektonickou studii na rekonstrukci staré budovy na Trávnicích, nebo stavbu nové," dodal Hocke.
Autor: ČTK, 04.10.17 08:10
Návštěvnost: 645 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.