Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Pardubické hejtmanství chce koupit část Gočárových mlýnů

foto: Zdeněk Pražák

Pardubice - Pardubické hejtmanství jedná s majitelem památkově chráněných Automatických mlýnů o koupi hlavní budovy. Sloužila by potřebám krajské Východočeské galerie. ČTK to dnes sdělil hejtman Martin Netolický (ČSSD). Hejtmanství vyjednávanou cenu neuvedlo.


"Chtěli bychom od majitele odkoupit hlavní historickou budovu a za pomoci evropských fondů ji upravit pro galerijní účely,"
řekl hejtman.

Kraj jedná s Lukášem Smetanou, který areál z větší části projektovaný architektem Josefem Gočárem, se svojí ženou koupil loni v březnu. Hejtmanství chce několikapatrovou budovy u řeky, její využití na galerii se jeví Smetanovi jako ideální.

"Zpočátku jsem měl představu spíše dlouhodobého pronájmu, ale pokud se dohodneme na prodeji tohoto domu, chtěl bych si ponechat nějakou možnost ochranné ruky, aby celý projekt dobře dopadl,"
uvedl architekt Smetana, který zůstane vlastníkem sila i všech dalších budov.

Jednání jsou v začátcích, k případné koupi se musí vyjádřit i krajské zastupitelstvo. "Mlýny jsou brownfieldem uprostřed města a zvlášť, když je to národní kulturní památka, není to dobrou vizitkou. Prostory jsou ideální například pro moderní umění," řekl hejtman.

Východočeská galerie sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice a pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. Už v době vzniku kraje v roce 2001 jeho představitelé přemýšleli o nové budově pro galerii. Chtěli ji postavit místo bývalé školy, kterou ale nakonec kraj opravil a využívá ji.

Vymístění krajské galerie z prostor zámeckého areálu navrhli architekti Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka, kteří pracují na podobě budoucího využití zámku. Místo galerie v hospodářské části zámku by mohlo podle architektů být návštěvnické centrum a expozice Východočeského muzea.

Pokud kraj koupí hlavní budovu Gočárových mlýnů, neohrozí tím projekt polytechnických dílen pro základní školy, které si tam přeje umístit město Pardubice, dodal hejtman.
Autor: ČTK, 02.10.17 20:10
Návštěvnost: 602 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.