Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Brně vystavují návrhy na zlepšení veřejného prostoru ve městě

Brno - Návrhy na zlepšení a úpravy veřejného prostoru zaplnily výstavní síně Domu pánů z Kunštátu v Brně. Některé jsou velkolepé a jejich realizace by trvala roky, což je třeba případ parku, ráje chodců a cyklistů, protínajícího celé Brno podél řeky Svratky. Další, jako třeba ptačí budky, nepotřebují k uskutečnění mnoho peněz ani úsilí.

Návrhy jsou dílem architektů, studentů, spolků i jednotlivců bez architektonického vzdělání. Vznikly v reakci na výzvu Městské zásahy zveřejněnou v dubnu 2016. Výstava je představuje formou modelů, vizualizací a videí. Některé jsou profesionálně zhotovené, z jiných je cítit nadšení a intuice laika - třeba když chybějící přechod na křižovatce Údolní a Úvozu demonstruje figurka zebry bez nohy.

Cílem Městských zásahů není vytvořit konkrétní technická řešení, ale zviditelnit problémy a přinést nové podněty a nápady, řekl dnes novinářům kurátor a organizátor Jakub Kořínek. Návštěvníci mohou jednotlivé zásahy ohodnotit, výsledky pak dostane Kancelář architekta města Brna.

Častými tématy návrhů jsou nová náměstí, relaxační zóny, rozšíření prostorů pro chodce nebo cyklisty. Autoři se věnovali třeba přednádražnímu prostoru, Konečného náměstí, schodišti na Nových Sadech, využití nábřeží Svitavy nebo dílčím zlepšením v Benešově, Dvořákově, České a Jánské ulici.

Jde o architektonické a urbanistické návrhy, které nevznikají na objednávku, ale z vnitřní či profesní potřeby autorů. "Je to příležitost poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, a nabídnout řešení, jak by to fungovat mohlo. Spousta míst, kudy denně chodíme a příliš je nevnímáme, v sobě skrývá velký potenciál," uvedl Kořínek.

Myšlenka Městských zásahů se zrodila v Bratislavě v roce 2007 a rozšířila se do dalších měst. V Brně se akce poprvé uskutečnila v roce 2011, výstava návrhů byla v káznici na Cejlu. Žádný z námětů se tehdy nepodařilo uskutečnit. Z aktuálních návrhů se už shodou okolností stal realitou metrobus, tedy expresní autobusová linka MHD.
Zdroj: Jan Tomandl
Vložil: ČTK, 01.10.17 07:55
Návštěvnost: 690 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.